Сутінки – Ісаак Левітан

Сутінки   Ісаак Левітан

У 1897-1900 роках художник продовжував створювати свої дивовижні пейзажі, але тільки тепер у них більше не було надії або радості. Практично у всіх останніх картинах Левітана присутній мотив кінця людського життя, догляду.

Здавалося б, не було більше в житті Левітана ні образ, ні тривог, ні фінансових проблем. Але постійна смуток, яка і раніше була супутником усього життя художника, поступившись місце зовнішньої діловитості і цілеспрямованості, в повній мірі відбивалася в його картинах.

У пейзажі Сутінки вже давно закінчився літній день, насичений важкою працею в полі стоять зібрані копиці сіна. Після заходу сонця навколо практично нічого не видно, весь сюжет насичений смертельної втоми.

Мотиви творів, створених Левітаном в останні роки життя, як завжди, різноманітні. Живописець знову і знову писав яри і переліски, весняні дали, стоги в полях і сільські околиці.

Але особливо характерним для нього в кінці 1890-х років стало часте звернення до сутінковим пейзажам, зображення сплячих сіл, місячних тихих ночей, коли “пустеля дослухається богу, і зірка з зіркою говорить”. В таких роботах він досяг небувалого лаконізму зображення, тієї його узагальненості, яка дозволяє художнику, як сказав хтось про його пізніх пошуках, “монументализировать дихання землі”. Іван Тургенєв Весняний вечір 1843. Гуляють хмари золоті Над відпочиває землею;

Поля просторі, німі Блищать, облиті росою; Струмок дзюрчить в імлі долини, Здалека гримить весняний грім, Ледачий вітр в листах осики Тріпоче спійманим крилом. Мовчить і мліє ліс високий, Зелений, темний ліс мовчить. Лише іноді в тіні глибокої Безсонний лист прошелестить. Зірка тремтить у вогнях заходу, Любові прекрасна зірка, А на душі легко і свято, Легко, як у дитячі роки.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)