Сухарева вежа в Москві – Олексій Саврасов

Сухарева вежа в Москві   Олексій Саврасов

Міські московські пейзажі Олексія Саврасова разом з створеними їм зображеннями ближніх околиць рідного міста являють собою унікальну сторінку вітчизняного художнього “москвоведения”. На відміну від більшості інших творів живописців, вони несуть в собі поетичне почуття зв’язку архітектури стародавньої столиці і природи.

У деяких з цих робіт, продовжуючи традиції Карла Рабуса, вчителі ряду чудових пейзажистів, Саврасов зображує Москви в нічний час, коли припиняється денна метушня, коли “зірка зі звездою говорить” і споглядання старовинних храмів викликає особливо гостре відчуття глибини століть, думки про вічне.

До кращим московським пейзажам XIX століття належить і картина “Сухарева вежа” написана Саврасовим до двохсотріччя з дня народження Петра I. У зв’язку з ювілейними урочистостями проводився конкурс, в якому повинні були взяти участь московські художники. Олексій Кіндратович Саврасов задумав написати для цього конкурсу картину. Проїжджаючи майже щоденно поблизу Сухаревський вежі, він все більше і більше схилявся до думки, що добре б зобразити це готична гостре будівля, настільки зухвало височіє над невеликими кам’яними і дерев’яними будинками.

Ця ідея здавалася йому вдалою: адже вежа безпосередньо пов’язана з пам’яттю про Петра. Це оригінальна споруда була побудована за указом Петра Першого на честь командира єдино залишився йому вірним стрілецького полку Лаврентія Сухарєва. Гострий будівля нині зруйнованого пам’ятника історії і архітектури зображено Саврасовим ранньою весною. Зафіксувавши червоно-білу вежу на тлі рожевого предвечернего неба зі зграями птахів, що летять на нічліг над засніженими дахами будинків і покритими інеєм деревами, художник зумів передати її гармонійний зв’язок з природою і в той же час гордий порив угору.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)