Сухі фарби – Петро Кончаловський

Сухі фарби   Петро Кончаловський

Петро Кончаловський – видатний художник XX століття, улюбленим жанром живопису якого були натюрморти. А звання кращого серед них праву носить написана в 1913 році картина “Сухі фарби”.

На ранньому етапі творчості Кончаловський був захоплений ідеями кубізму і фовізму, наслідував техніці письма лідерів цих напрямків – Сезанна і Ван Гога. Густі великі мазки, соковиті насичені кольори, характерна передача форм і ліній – все це знайшло відображення в розглянутому натюрморті.

Які асоціації виникають при слові “натюрморт”? Фруктово-овочеве достаток, вишуканий стіл, столи, що ломляться від цікавою смак їжі? Це традиційне розуміння натюрморту. Кончаловський ж зобразив зовсім інше.

Основну частину картини займає робочий стіл художника, заставлений все тим, що може знадобитися йому в процесі створення шедевру образотворчого мистецтва. Всілякі пляшечки і колбочки, кисті в глечику, баночка з клеєм і розчинником, скребки для коригування написаного, самі фарби. Обриси предметів показано нечітко, розмито, вони немов служать простим вмістилищем для кольори, яким заповнив їх художник – синій, червоний, зелений, коричневий, чорний. Барвиста карусель райдужним фонтаном б’є з полотна, перетворюючи натюрморт в яскраву мозаїку колірних відтінків.

Дерев’яний стіл, навпаки, промальований до дрібниць: кожна тріщинка в деревині, кожна лінія її малюнка виписана з скрупульозною чіткістю. Тлом картини служить глибокого синього кольору фіранка, тоном полотна приносить гармонію в буйство показаних на першому плані фарб.

Справжньою знахідкою у створенні цього натюрморту стало наклеювання на бутилькі і тюбики з фарбою цих ярликів. Завдяки настільки незвичайного прийому художнику вдалося поєднати художній світ і матеріальний, а саму картину – оживити і зробити все зображене на ній відчутним і реальним.

Зобразивши те, що сам добре знав і любив, Кончаловський зробив це надзвичайно талановито. “Сухі фарби” сьогодні стоять в одному ряду з найбільшими картинами світу. Побачити цей натюрморт можна в Третьяковській галереї, де він дбайливо зберігається вже багато років

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Сухі фарби – Петро Кончаловський.