Суєта суєт – Юриан ван Стрек

Суєта суєт   Юриан ван Стрек

Зображена на картині книга – переклад трагедії Софокла ” Електра, на голландську мову, виконаний знаменитим поетом Йостом ван ден Вонделом у 1639 році; трагедія йшла на сцені в Амстердамі.

Ванітас

Робота Стрека, як і інші роботи “Ванітас” містить безліч прихованих посилань, а так само, досить схожий з іншими картинами алегоричний задум, пов’язаний з тлінністю багатства, безвиході і тлінність життя, які були популярні як в літературі, так і в живописі в 17 столітті. Наприклад, слава, посади і успішність закладена в багатий шолом. До живопису відсилає малюнок під черепом. Швидкоплинність життя і смерть ілюструє череп. Так само популярним атрибутом “суєти” є пір’я, які займають більшу частину композиції.

Багато голландські живописці вкладали успадковану від античності думку про безсмертя мистецтва; посилання на античність і на весь коло ідей, з цим пов’язаних, можна угледіти в даному випадку в тому, що Стрек зображує саме переклад софоклової Електри. Проте в цілому в роботі Стрека переважає інша умонастрій. Пошарпані сторінки книги і загнуті краї малюнка натякають на початок псування.

Трактування

Головним ключем тлумачення картини залишається череп з обвившимся навколо нього колосом – символом вічного життя душі у Христі. В якості символу надії мотив колоса, обвиває череп, фігурував у натюрмортах багатьох голландських живописців, а також в книгах емблем. Стрек написав ще кілька натюрмортів, де фігурують і інші атрибути “суєти суєт”. Картина, близька по темі і набору предметів, перебуває у Міській галереї мистецтв Йорка. Інший натюрморт, також з античним бюстом, шоломом, увінчаним пір’ям, і виданням трагедії Хоофта – в Державному музеї Мейденслот, Мейден.

Аналогічний шолом з пір’ям зображений на датованому 1670 роком посмертне портреті адмірала Стелингверфа роботи Лодевейка ван дер Хелста в Рейксмузеуме, Амстердам; цей портрет Е. де Йонг залучає в якості опорного пункту для датування картини в галереї Йорка. Укладачі каталогу виставки у Франкфурті датують і московський натюрморт часом близько 1670 року, в чому можна з ними погодитися.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Суєта суєт – Юриан ван Стрек.