Св. Лука, який малює Мадонну – Рогир ван дер Вейден

Св. Лука, який малює Мадонну   Рогир ван дер Вейден

Сюжет запозичений із легенди грецького походження (VI ст.), згідно з якою св. Лука був першим, хто написав портрет Богоматері. На цій підставі художники вважали його своїм покровителем і в багатьох містах існувала гільдія художників, гільдія Св. Луки.

У картині Рогира ван дер Вейдена дія відбувається у відкритій лоджії. Зліва біля підніжжя трону сидить Мадонна, яка годує грудьми немовля Христа. Трон, що нагадує про її майбутньої ролі Цариці Небесної, прикрашений скульптурними фігурками Адама і Єви, що має нагадати про первородний гріх, який спокутували Христос і Марія.

Навпаки Мадонни, шанобливо схиливши коліна, запам’ятовує її вигляд св. Лука. Художник зумів показати внутрішній стан людини, пов’язаний з конкретною ситуацією: трепетне благоговіння і зосередженість художника в момент творчого процесу. За спиною св. Луки через прочинені двері видно бик і книга – його традиційні атрибути як одного з авторів Четвероєвангелії. Тут багато що типово для улюблених нидерландцами композицій: хоча б далевая панорама міста і каналу, написана так дрібно, ніжно і ретельно, з двома задумливими людськими фігурками на мосту.

Але саме чудове – обличчя і руки Луки, пише мадонну “з натури”. У нього особливе вираз – дбайливо і трепетно внемлющее вислів людини, який весь поринув у споглядання. Так дивилися на натуру старі нідерландські майстри. Деякі вчені припускають, що особа Луки – автопортрет художника. Є кілька версій цієї малярства в музеях Бостона і Мюнхена.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Св. Лука, який малює Мадонну – Рогир ван дер Вейден.