Св. Мартін і жебраки – Ентоні Ван Дейк

Св. Мартін і жебраки   Ентоні Ван Дейк

Картина Ван Дейка “Св. Мартін і жебраки” дотепер висить над головним вівтарем церкви в Завентеме, для якої була замовлена власником місцевого замку.

Згідно з давньою традицією це полотно, як написане для цієї ж церкви і загибле “Св. сімейство”, було створено в ті небагато місяці 1621 р., які Ван Дейк провів у Фландрії між поверненням з Англії і від’їздом до Італії. Тут теж чітко помітно вплив Рубенса, причому не тільки в загальній схемі, але і в окремих фігурах, наприклад, в м’язистих жебраків. Композиція набагато більш вдала, ніж у “Несення хреста”: Ван Дейк не піддався спокусі перевантажити картину фігурами. Особливо витончена лінія, утворена св. Мартіном і його скакуном.

Положення коня і поза вершника запозичені Ван Дейком у одній з фігур з гравюри на дереві Доменіко делле Грека по малюнку Тиціана “Перехід через Чорне море”. Ван Дейк цілком міг бачити відбиток з цієї гравюри в зборах Рубенса. Малюнок цієї ділянки великий многолистовой гравюри він зробив у своєму італійському альбомі, з чого з більшою ймовірністю слід, що альбом був початий ще в Антверпені до від’їзду на Південь.

Художник написав і другий варіант “Св. Мартіна” . Неодноразове повторення найбільш важливих робіт – характерна риса творчості Ван Дейка в ці роки і красномовне підтвердження величезного попиту на його полотна. До деяких сюжетів він, немов одержимий ними, особливо часто повертався.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)