Світоч світу – Вільям Холман Хант

Світоч світу   Вільям Холман Хант

Світоч світу [1856] В 1850-х роках в Європі все ще тривало протистояння прихильників старого академічного мистецтва, які вважали цей перевірений шлях єдино можливим, та тих, хто не просто мріяв про новий мистецтві, але не боявся творити по-новому. Серед таких “мрійників” були молоді художники-символісти, які назвали себе “Братство прерафаелітів”. Незважаючи на критику, яку обрушували на них “академіки”, нерозуміння і звинувачення, прерафаэлити продовжували виставляти картини, наповнені глибокою символікою, яка перш за все була звернена до душі людини.

Ось що писав про них історик мистецтва Ріхард Мутер: “Прерафаэлити були першими в Європі, хто повстав проти традицій, проник в природу форми і кольору, проявив свій особистий погляд на природу. Вони – перші поборники свободи в сучасному мистецтві”. У 1856 році на Виставці британського мистецтва в США художник-прерафаэлит Вільям Холман Хант представив свою картину “Світоч світу”. Картина не відповідала загальноприйнятим стандартам, її кольору були занадто яскравими, сюжет неканонічним – однак вона відразу справила враження і стала однією з найулюбленіших у глядачів. Правда, мало хто наважився тоді зізнатися в цьому… Сюжет картини досить простий. Пізно вночі, коли всі сплять, Ісус зі світильником у руці йде по світу і стукає у двері будинків. Яскраве світло світильника підкреслює морок і темряву навколишнього ночі. “Се стою біля дверей і стукаю. Якщо хто почує Мій голос і відчинить двері, увійду до нього, і буду вечерить з ним, і він зі Мною” – Хант спеціально пише на рамі ці слова з Одкровення Іоанна Богослова, щоб кожен зумів “почути” сенс його роботи.

Пізніше художнику довелося зробити збільшену копію картини для собору Святого Петра в Лондоні, а ще пізніше зображення Христа зі світильником у руці, надруковане на листівках і постерах, з’явилося всюди… Особливе значення Хант вклав у світильник в руках Ісуса. Художник дуже довго шукав потрібну форму, розміри, робив кілька макетів, експериментував на відкритому повітрі при різному освітленні і врешті знайшов те, що потрібно. Якщо придивитися, то отвори світильника різні, і кожна з них символічно представляє одну із світових релігій. Отвори різні, але їх об’єднує один Світ. Точно так само як безліч релігій і молитов, вимовних на різних мовах, об’єднує одне почуття Віри, одна зв’язок – з Небом.

Невипадково саме з цим Світлом Ісус приходить до людей. У листі до свого друга Вільяму Беллу Скотту Хант писав: “Я був піднятий до створення цієї картини якоюсь божественною волею”. Напевно, не варто задаватися питанням, чому цю роботу полюбили тисячі людей різного віку, різних поглядів на життя. Деякі сприйняли її просто як добре і грамотно написане полотно з правильним розташуванням світла і тіні. Але для більшості вона стала своїм світочем у ночі, символом надії на те, що, коли настають темні часи, завжди є ті, хто продовжують нести світло віри і не втомлюються стукати в двері сплячих.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Світоч світу – Вільям Холман Хант.