Свята Катерина Олександрійська – Рафаель Санті

Свята Катерина Олександрійська   Рафаель Санті

Рафаель вперше потрапив в Рим, швидше за все, в 1502-1503 роках, коли працював в Сієні разом з Пинтуриккьо, ще раз – 1506-му, коли був знайдений “Лаокоон”- подія це святкувалося як відродження скульптури з небуття. Тоді Донато Браманте, придворний архітектор папи, запросив Рафаеля увійти в число суддів конкурсу на кращий восковий зліпок з античного оригіналу. Переможцем був оголошений Якопо Сансовіно.

Ця скульптурна група залишила незгладимий слід в сприйнятливою душі Санніо, зі спогадів про неї народилися ліва чоловіча фігура “Зняття з хреста” , а також “Свята Катерина Олександрійська”.

В “Святої Катерини Олександрійської” вигин жіночого тіла запозичений у “Лади” Леонардо. Але сила, що живив художника зсередини і дозволила висловити біль прийняття мученицького вінця, була почерпнута з “Лаокоона”, елліністичної скульптурної групи, побаченої Рафаелем в Римі в 1506-1507 роках.

Свята Катерина Александийская народилася в Олександрії в 294 році і була звернена в християнство сирійським ченцем, крестившим її під ім’ям Катерина. За переказами після хрещення уві сні до неї з’явився Ісус Христос і вручив їй обручку, назвавши своєю нареченою. Вона прийняла мученицьку смерть в період правління імператора Максиміана на початку IV століття. При допиті Катерина публічно заявила про свою віру в Ісуса Христа і звинуватила імператора в язичництві. Максимін, не сподіваючись більше переконати святу, спробував спокусити її обіцянкою багатства і слави.

Отримавши гнівну відмову, імператор наказав піддати святу жорстоким мукам, а потім кинути в темницю. Запрошені імператором мудреці зі всієї імперії намагалися переконати її, але свята сама Катерина обернула їх у християнство разом з кількома членами імператорської сім’ї та представниками римської аристократії. Під загрозою колесування запропонували їй відректися від християнської віри і принести жертву богам, але свята непохитно сповідала Христа і сама підійшла до коліс, але Ангел розтрощив знаряддя страти, і вони розлетілися на шматки, перебивши багатьох язичників. З молитвою Катерина сама поклала голову на плаху під меч ката. Після страти святої Катерини її тіло зникло.

Святу Катерину Олександрійську зображували багато художники Відродження, Караваджо, Лукас Кранах Старший. Найчастіше на картинах були присутні колесо.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Свята Катерина Олександрійська – Рафаель Санті.