Свята Маргарита Антіохійська – Франсиско де Сурбаран

Свята Маргарита Антіохійська   Франсиско де Сурбаран

Більшість творів Сурбарана з образами святих дів було замовлено художнику у вигляді серій і в основному виконано його помічниками. У 1647 р. він отримав замовлення на 24 такі картини для монастиря в Лімі, ще через два роки – на 15 для Буенос-Айреса.

Однак робота зі святої Маргаритою Антіохійської була написана раніше і, безперечно, є витвором самого майстра. Маргарита Антіохійська – легендарна християнська діва-мучениця. Її житіє оповідає, що префект антіохійський забажав одружитися з нею, але вона відмовила, сказавши, що є Христовою нареченою.

Діву піддали жорстокому мука і заточили в підземну темницю. Туди у вигляді дракона з’явився сатана і зжер її. Але хрест, який вона тримала в руках, змусив монстра разверзнуться, і Маргарита вийшла назовні. Вона була обезголовлена після молитви про те, щоб вагітні жінки, воззвавшие до неї, змогли 6езопасно народити своїх чад, подібно до того, як сама вона з’явилася неушкодженою з черева дракона. Колись Маргарита була шанованою християнської святої, оскільки вважалася покровителькою породіль.

Однак через відсутність доказів автентичності історії у 1969 вона була виключена з церковно го календаря. Сурбаран створив мирської образ, різко контрастує з усім строєм іспанської релігійного живопису XVII століття. Це практично портрет селянки: вона зображена з пастуших посохом, в солом’яному капелюшку, з домотканої сумкою з вигадливим орнаментом. Про те, що на полотні – свята, можна здогадатися лише за традиційними атрибутами – дракону і книзі в її руці – безумовно, Біблії.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Свята Маргарита Антіохійська – Франсиско де Сурбаран.