Свята Трійця – Ель Греко

Свята Трійця   Ель Греко

Картина “Трійця” була написана Ель Греко в 1577 р. і відноситься до однієї з перших творів художника, створених після його переїзду в Іспанію. Вона спочатку була створена для аттика головного вівтаря церкви Санто Дминго ялина Антігуа, і розташовувалася другим ярусом над грандіозним полотном “Вознесіння Марії”. Це твір забезпечило чималу славу молодому іноземцю в Толедо, архаїчному провінційному містечку.

“Трійця” Ель Греко швидше наслідує мистецькі традиції Риму, ніж Венеції. Її експресія близька до микеланжделовской “П’єте”. Хоча загальна схема запозичена з гравюри Дюрера тієї ж тематики.

Бог-Отець підтримує мертве тіло Свого Сина, над ними витає голуб – символ Святого Духа. Божественну Трійцю оточує сонм ангелів. Голова Бога-Отця увінчана тіарою. Його скорботний лик звернений до Сина, Він немов би відгороджує Своєю фігурою Христа від ангелів. Золотистий плащ, що огортає божественну фігуру, посилює враження відстороненості.

Уже в цьому творі можна спостерігати подовжені пропорції фігур, зламані пози, емоційну напруженість, все те, що стало посилюватися в творах пізніших періодів творчості художника.

Урочиста, врівноважена композиція “Трійці” продовжує висхідний рух сцени “Вознесіння Марії”, розташованої під нею. Однак у верхній картині рух сповільнюється, і остаточно завершується на зламаної лінії підтримуваних плечей Христа. Оголена постать Сина Божого ще більше нагадує твори Мікеланждело, особливо близька до малюнку “П’єта” для Вітторії Колона. У більш пізніх творах Ель Греко зображує фігури настільки ж вільно, як і драпірування. Однак в “Трійці” відчувається матеріальність мертвого тіла Христа.

Створюється враження, що Його зігнута постать володіє значною вагою. Ця трагічна виразність образу Христа, кольори, характерні для маньєристів, вільне розташування фігур, надає твору разом з цілісністю, висока пафосне вплив. Не дивлячись на те, що художник неодноразово любив повертатися до своїх улюблених тем творів, невідомо жодної картини, присвяченої темі “Трійці”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Свята Трійця – Ель Греко.