Свята Вероніка – Ель Греко

Свята Вероніка   Ель Греко

Ель Греко кілька разів звертався до теми священного хустки. На картині, написаної близько 1579 р., задумливий погляд аристократичним св. Вероніки відведена в сторону, що дозволяє глядачеві зосередитися на образі Христа, збережену на хустці, який вона показує.

Христос дивиться прямо на глядача, риси його обличчя спокійні і витончені, а не спотворені ранами або болем. Таке уявлення про людському образі Христа схоже з величним нерукотворним Спасом – чином, шанованим православними християнами, з яким Ель Греко, будучи критянином, повинен був бути ознайомлений.

Подібно хустці Вероніки, плащаниця була шматком тканини, на якому виявився чудово зафіксованим образ Христа, коли він підніс його до обличчя, тому вважається, що вона передає його справжні риси. І плащаниця, і хустка Вероніки були для середньовічного християнства важливими реліквіями, але в живопису образ на хустці частіше представляє тільки сам лик Христа зі струмками поту і крові, що спонукає глядача зосередитися на роздумах про страждання Христа, прийнятих ним у спокуту гріхів людських. СВ. ВЕРОНІКА.

В апокрифічних євангеліях Вероніка згадується як жінка, що страждала кровотечею і исцелившаяся, доторкнувшись до краю одежі Христа. Було також відомо, що у неї є зображення лику Христа, яке, згідно з легендою, вона отримала, витерши піт з його обличчя шматком лляної тканини, коли Христос ніс хрест на Голгофу: його лик чудесним чином відобразилося на цьому шматку тканини.

Тканина, звана хусткою Вероніки, згодом опинилася в Римі і стала важливою реліквією базиліки св. Петра. Ім’я “Вероніка” можна вважати походить від латинських слів віра ікон, що означають “істинний образ”. Цю святу зображують тримає свою хустку, як на картині Ель Греко, або ж стоїть серед огидною натовпу, окружившей Христа перед його розп’яттям, виділяючись витонченістю свого вигляду, як на картині Босха.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)