Святі Іоанн Лествичник, Георгій, Власій

Святі Іоанн Лествичник, Георгій, Власій

Новгород. Ікона відноситься до числа ранніх новгородських краснофонних ікон. В її центрі представлений один із стовпів чернецтва – преподобний Іоанн Лествичник – ігумена Синайського монастиря, автор знаменитої книги повчань “Лествиці”.

По боках від нього невеликі фігури святих: великомученика Георгія і єпископа Власія Севастійського. Різномасштабних фігур святих, зображених на іконі, свідчить про особливий задум творця пам’ятника, мабуть, виконував ікону за спеціальним замовленням.

Не виключено, що збільшене масштабно зображення святого Іоанна Лествичника, зображеного на іконі не з традиційним сувоєм, а з книгою в руках, вказувало на її статус замовника, можливо, був ігуменом одного з новгородських монастирів. Монументальна фігура монаха, в кілька разів перевищує фігури воїна і святителя, свідчила, що автор ікони прагнув акцентувати тему чернечого подвигу, підкреслити його перевагу над військової доблестю і святительським служінням.

Ікону відрізняє барвистість і декоративність, монументализация образів, що бере початок у фресках домонгольської Русі. Її характерною рисою є яскраво виражене лінійне початок. Воно виразно проступає в розробці складок одягу, в рельєфі зосереджених ликів святих, посилених белильними пробілами, палеографії белільних написів з їх надрядкові і подстрочними значками.

Колорит ікони побудований на контрасті киноварного фону з смарагдово-зеленими, яскраво-жовтими, синіми і червоно-коричневими тонами. Новгородська живопис, яскрава по фарбам, сильна і мужня, близька за характером до народного мистецтва.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)