Святий Франциск в екстазі – Ель Греко

Святий Франциск в екстазі   Ель Греко

Картина іспанського художника Ель Греко “Святий Франциск в екстазі”. Розмір картини 147 x 105 см, полотно, олія. Франциск Ассізький – святий, засновник названого його ім’ям жебракуючого ордена францисканців. Святий Франциск знаменує собою перелом в історії аскетичного ідеалу, а тому і нову епоху в історії західного чернецтва, римської курії та гуманітарного світогляду.

Старе чернецтво в своє зречення від світу покладало на окремого ченця обітницю бідності, але це не завадило монастирям стати великими поземельним власниками, а аббатам – змагатися в багатстві і розкоші з єпископами та князями. Святий Франциск поглибив ідею бідності: з негативного ознаки зречення від світу він звів її в позитивний, життєвий ідеал, який випливав з ідеї проходження наприклад бідного Христа.

Разом з цим Франциск Ассизький перетворив і саме призначення чернецтва, замінивши монаха-відлюдника апостолом-місіонером, який, відрікшись внутрішньо від світу, залишається в світі, щоб серед нього закликати людей до світу і покаяння. У 1224 році Франциск вирушив на високу вершину гори Алверно, у верхів’ях Арно, де проводив час, віддалік від братів по ордену, в пості та усамітненої молитви. Тут ранок Воздвиження Святого Хреста Франциск мав бачення, після якого на його руках і ногах, за переказами, залишилися стигмати, тобто зображення головок та кінців цвяхів розп’ятого Христа.

Критичні історики дають різне пояснення звістці про стигматах. Газі, маючи на увазі, що вперше про стигматах стало відомо з окружного послання наступника Франциска, Іллі, вважає його винуватцем легенди. Гаусрат вважає, що Франциск, бажаючи цілком пережити страсті Христові, сам завдав собі рани, приховуючи їх при житті від товаришів.

Сабатье, вважаючи стигмати реальним фактом, шукає пояснення в таємничих проявах екстазу “душевної патології”. Розповідь про бачення і стигматах Франциска багато сприяло поданням про нього пізнішої живопису, зображувала його в екстазі і зі стражданням на обличчі.

Незважаючи на те, що Франциск дійсно вважав своїм покликанням “оплакувати по всьому світу страждання Христа” і незважаючи на власні важкі страждання в останні два роки життя, Франциск до кінця зберіг свій поетичний погляд на світ. Його братня любов до всякої тварі становить основу його поезії. Він годує взимку бджіл медом і вином, піднімає з дороги черв’яків, щоб їх не розчавили, викуповує ягняти, якого ведуть на бійню, звільняє зайченя, що попався в пастку, звертається з настановами до птахів у полі, просить “брата вогонь”, коли йому роблять припікання, не заподіювати йому занадто багато болю.

Весь світ, з усіма в ньому живими істотами і стихіями, перетворювався для Франциска в люблячу сім’ю, що відбувалася від одного батька і з’єднану в любові до нього. Цей образ був джерелом, з якого вилилася його поетична “хвала” Господа з усіма Його творами і паче всього з паном братом сонечком і т. д.

На заклик Франциска радісно відгукнулися інші поетичні душі серед братії – Фома з Челано, Якопоне з Тоди, автор “Stabat Mater”, та інші францисканський поети. Перебільшено, звичайно, вважати тому Франциска Ассизького, як це робить Тоде, творцем італійської поезії і мистецтва і винуватцем Ренесансу; але не можна не визнати, що натхнення і піднесення духу, що проявилися у францисканських соборах і у фресках Джотто, були навіяні покірним і люблячим послідовником жебрака Христа. Однією стороною свого ідеалу – преемством злидаря, мандрівного Христа – Франциск примикав до аскетичного, середньовічному, некультурному ідеалу; але в спадкоємство Христа, як його розумів Франциск, включалася і любов до людини. Б

Завдяки цьому аскетичний ідеал отримав інше, нове, культурне призначення. “Господь покликав нас не стільки для нашого спасіння, скільки для порятунку багатьох”, – було девізом Франциска. Якщо в його ідеал, як і в колишній чернечий, і входить зречення від світу, від земних благ і особистого щастя, то це зречення не супроводжується зневагою до світу, не бридливим відчуженням від гріховного і занепалого людини, а жалістю до світу і співчуттям до убогості і потреб людини. Не втеча зі світу стає завданням аскета, а повернення в світ для служіння людині. Не споглядання ідеального божого царства в небесній височіні становить покликання ченця, а проповідь миру і любові, для встановлення і здійснення царства Божого на землі. В особі Франциска Ассизького аскетичний ідеал середніх віків бере гуманітарний характер і простягає руку гуманізму нового часу. Франциск Ассизький помер 4 жовтня 1226 року; вже через два роки він був канонізований папою Григорієм IX.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)