Святий Іоанн отримує книгу Одкровень – Альбрехт Дюрер

Святий Іоанн отримує книгу Одкровень   Альбрехт Дюрер

Гравюра “Святий Іоанн отримує книгу “Одкровень” – це ілюстрація до 10-й главі книги “Одкровення” Іоанна Богослова:

“І взяв я книжку з руки Ангела, і з’їв її; і вона в устах моїх була солодка, як мед; коли з’їв її, то гірко стало в утробі моїй.

І сказав він мені: тобі належить знову пророкувати про народи і племена, і мови і царів багатьох.

Сім громів повідали щось Іоанну, але голос з неба наказав йому сказане приховати”.

Століттями читачі “Апокаліпсису” намагалися розгадати ці рядки. А у Дюрера була важче завдання: не тільки розгадати, але і придумати, як виразити зміст у малюнку. Голоси громов зримими не зробиш, відчуття могутньої сили, яка створюється рядком про “сім громів, проговоривших своїми голосами”, визначає величний лад гравюри. Лик ангела увінчаний веселкою і випромінює сяючі промені. Рука, подъятая для клятви, пробиває хмара величезним – на півнеба! – помахом, інша – владно простягає книгу Іоанну.

Тіло ангела Дюрер приховав за сяйвом променів, за клубами хмар, надавши уяві домалювати його. Руки Іоанна, обхватившие книгу, спрямовуються слідом за рукою ангела, подъятой для клятви. Це рух проходить через весь аркуш, об’єднуючи його єдиним поривом. На траві поруч з Іваном розкрита зошит. Видно списані сторінки. До зошита прив’язані чорнильниця і прилад для письма.

Попередники Дюрера позначали землю і море майже умовним знаком. Дюрер творить зримий берег. У його кромки росте очерет, до нього підпливають, зігнувши довгі шиї, білі лебеді. Лісистий Берег: поблизу зростає вузлуватий дуб, вдалині стрункі сосни.

Ангел спирається ногами на море і землю, головою йде за хмари. Але якщо б уклінний Іван випростався, він був би майже такого ж зростання, як ангел. І все-таки в порівнянні з ним ангел здається величезним. Їх неможливо міряти однією міркою. Вони створені з різною матерії.

Частими, сильними згущується до чорноти штрихами створює художник Іоанна. Обличчя ангела виникає штрихів більш рідкісних, в ньому менше тіней, воно світліше і порівняно з особою Івана здається нематеріальним. І тільки рука ангела, яка владно простягає Іоанну книгу, відчутно телесна. Вона пов’язує уявне небесне простір, в якому існує солнцелікий ангел, і земне простір, в якому живе Іван.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Святий Іоанн отримує книгу Одкровень – Альбрехт Дюрер.