Святий Ієронім у келії – Альбрехт Дюрер

Святий Ієронім у келії   Альбрехт Дюрер

“Святий Ієронім у келії” – третя гравюра в знаменитій серії Три “Майстерні гравюри” на міді.

Святий Ієронім у келії є алегоричним зображенням споглядального способу життя. Старий сидить у пюпітра в глибині келії, на передньому плані розтягся лев. Крізь вікна в це мирне затишне житло ллється світло, однак і сюди вторгаються символи, що нагадують про смерті: череп і пісочний годинник.

Святий Ієронім напружено працює, в його руці перо, голова оточена сяйвом. На столі тільки підставка для книг, на ній праця Святого Ієроніма, розп’яття і чорнильниця. Композиція картини характерна для епохи Відродження. На передньому плані, мирно спить маленька собачка і грізний лев, це обов’язкова частина легенди про Ієроніма Блаженного.

Існує легенда про те, що, коли Ієронім жив у монастирі, до нього раптом прийшов кульгавий лев. Всі ченці розбіглися, а Ієронім спокійно обстежив хвору лапу лева і витягнув з неї скалку. Після цього вдячний лев став його постійним супутником. Ченці звернулися з проханням до Ієроніму змусити лева працювати, щоб він так само, як вони, сам заробляв собі хліб насущний. Ієронім погодився і змусив лева стерегти монастирського осла, коли той возив дрова.

Одного разу лев заблукав і віслюк залишився без охоронця. Залишеного без нагляду осла грабіжники вкрали і продали каравану купців, які його схопили. Повернувшись, лев не знайшов осла і, глибоко засмучений, пішов назад в монастир. Ченці при вигляді винного погляду лева вирішили, що він з’їв осла, і в спокуту гріха наказали леву робити роботу, що призначалася віслюкові. Лев послухався і почав смиренно працювати. Але одного разу лев побачив зниклого осла в каравані і в якості доказу своєї невинності з тріумфом навів цілий караван в монастир. Згідно з цією легендою Ієронім у західно-європейського живопису майже завжди зображувався у супроводі лева.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Святий Ієронім у келії – Альбрехт Дюрер.