Святий Миколай Чудотворець, з житієм в 16 клеймах

Святий Миколай Чудотворець, з житієм в 16 клеймах

Новгород. Відбувається Микільської церкви в селі Озерово Ленінградської області. Святий єпископ Микола Мірлікійський відноситься до числа найбільш шанованих на Русі святих. Його численні житійні образи збереглися в новгородському мистецтві, починаючи з XIV століття. Зображення святого в средніке ікони з Озерева відноситься до стародавнього иконографическому типу, що отримав в XVI ст. найменування “Микола Зарайський”.

По боках від постаті святителя представлені брати-лікарі Козьма і Даміан, що прославилися безоплатним лікуванням багатьох хвороб. Їх вважали також покровителями кузнєцов і ювелірів. Культ святих лікарів, як і культ святителя Миколая, був широко розповсюджений на Півночі.

Зображення Миколи, Козьми і Даміана у средніке ікони може відображати посвята престолів храму, для якого вона була написана. Можливо також, що святі були соименниками членів сім’ї замовника способу.

Ікона з Озерева входить до групи найстаріших серед збережених ікон з житийним циклом Миколи Чудотворця. У 16 клеймах представлені композиції різдва, дитинства, поставлення Ніколи в церковну ієрархію і численні чудеса святого. Розгорнутий склад клейм свідчить про сформованої традиції іконописного зображення житія Миколи, відомого на Русі за письмовими джерелами з кінця XI в.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Святий Миколай Чудотворець, з житієм в 16 клеймах.