Святий мученик Пантелеймон

Святий мученик Пантелеймон

Святий мученик цілитель Пантелеймон був дуже шанований у Росії. Він жив на рубежі III-IV ст. в Нікомидії. Основи християнських знань отримав від матері, пізніше батько-язичник віддав його у навчання до лікаря. Осягаючи таємниці медицини, Пантелеймон одночасно був хрещений пресвітером Єрмолаєм. Юний цілитель іменем Христовим воскресив дитини, укушеного єхидною-змією, і зцілив сліпого. При імператорі Максимиане був підданий жорстоким тортурам і стратили у 305 р. Іконописні майстерні Російського Свято-Пантелеймонова монастиря на Афоні славилися по всій Росії.

Тисячі й тисячі паломників вивозили з собою образ – благословення Святої Гори. Мабуть не було в країні церкві, де не знайшлося б хоча б однієї ікони афонських майстрів. До кінця XIX ст. стиль афонських російських ікон придбав яскраво виражену характерність, не без впливу балканської художньої культури. Це, як правило, великі однофігурні зображення, виконані на великих товстих дошках. На афонських іконах Пантелеймон постає шляхетним юнаком, тримає коробочку з ліками. Риси його обличчя підкреслено правильні і симетричні.

Ідеальна правильність надає образу певну відстороненість. Ірреальний золотий фон посилює відчуття огрядності фігури, задрапірованому у важкі яскраві тканини. Найтонші просвічують лесування на лику при натуралістичності зображення створюють ефект ілюзорною безтілесності. Пам’ять святого святкується 9 серпня н. ст.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)