Святий Себастьян – Антонелло да Мессіна

Святий Себастьян   Антонелло да Мессіна

Святого Себастьян Мессіна демонструє на тлі низького горизонту фігура мученика, як би підноситься над реальністю. Глибока перспектива приховує за прекрасним грецької краси тілом юнака будинки, що здаються маленькими і незначними. Себастьян немов не відчуває болю.

Поруч з фігурою Себастьяна будівлі здаються маленькими, з цього оточення він хоче бігти, і чим швидше, тим краще. Так, принаймні, говорить легенда. Краса цього тіла нагадує грецькі статуї юнаків, хоча і підпорядкована м’якому дугоподібному готичного руху, у античних ж статуй всяке рух має на противагу, голова і тіло в цьому випадку повинні були б знову звернутися в бік несучої ноги.

Площа під блакитним, покритий рідкими хмарами небом, залита світлом. Навіть тінисті ділянки не по-справжньому темні. Сонце світить згори зліва, і тіні підкреслюють завищення перспективи. Картину наповнює якась відчуженість, пообідня тиша. Деякі деталі здаються досить загадковими: ліворуч, позаду Себастьяна, зображений надзвичайно стисло, лежить пастух, поклавши голову на бордюр.

Бордюр тягнеться через всю картину, але контури його залишаються неясними. Ним закінчується передній план і починається середній і далекий, ще більш примарні, ніж площа, на якій стоїть святий. А якщо подумки відсунути цей бордюр далі до стіни, пилястре, то тоді він закрив би всі, зображене в глибині картини. Впала колону праворуч можна розтлумачити як символ краху антично-язичницького світу. У подібній же інтерпретації вона зустрічається на картині Пуссена “Поклоніння волхвів”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)