Святий Себастьян – Сандро Боттічеллі

Святий Себастьян   Сандро Боттічеллі

Замовлення Боттічеллі одержував головним чином у Флоренції. Одна із самих чудових його картин “Святий Себастьян” виконана для найстарішої церкви міста Санта Марія Маджоре. 20 січня 1474 року з нагоди свята святого Себастьяна Маджоре картина була урочисто поміщена на одній з колон церкви Санта Марія. Це перше документально підтверджене релігійний твір художника, відтепер міцно укріплені в художній панорамі Флоренції.

На картині зображений мученик 3 ст. н. е. Севастян, командир преторіанців знатного роду, що повірила в Христа. Імператор Діоклетіан засудив його до страти. Хлопця прив’язали до стовпа в Колізеї, і загін легіонерів випустив у нього тисячу стріл. Севастьяна залишили помирати. Мати одного страченого християнина виходила його, вона переконувала його тікати з Риму.

Але Севастян відкрито заявив про свою віру – на сходах імператорського палацу він виступив на захист засуджених християн. Діоклетіан вдруге наказав стратити Себастьяна. Брати по вірі знайшли його тіло і поховали в катакомбах поруч з могилами Св. Петра і Св. Павла.

Себастьян був канонізований Католицькою церквою. У V столітті на його могилі споруджено храм. У минулому Святого Себастьяна закликали на допомогу хворі чумою, він вважається покровителем вояків, лучників, гончарів.

Зазвичай цього святого зображали хлопців, прив’язаного до стовпа і пробитого стрілами. Постать Святого в трактуванні Боттічеллі полегшена, пропорції його прекрасного тіла подовжені. Фігура Себастьяна, його поза, і навіть стовбур дерева, до якого він прив’язаний, майже точно повторює картину Поллайоло; але у Поллайоло Себастьян оточений воїнами, вони розстрілюють його – і він відчуває страждання: ноги його тремтять, спина судорожно вигнута, особа піднята до неба.

Фігура боттичеллевского героя висловлює повну байдужість до навколишнього, і навіть положення його зв’язаних за спиною рук сприймається швидше як жест, що виражає глибоке роздумі; таке ж роздум написано і на його обличчі, з трохи піднятими як ніби у скорботному здивуванні бровами. Художник не звеличує пробитого стрілами героя, а ніби сумує про погубленной красі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)