Свято чоток – Альбрехт Дюрер

Свято чоток   Альбрехт Дюрер

Картину “Свято чоток” замовили Дюреру влаштувалися у Венеції німецькі купці для церкви Сан-Бартоломео, що біля Німецького подвір’я. Сюжет картини відомий: Мадонна, немовля-Христос і святий Домінік роздають вінки з троянд схиленим на коліна молитися.

В Європі були поширені братства чоток, засновником яких, за легендою, був святий Домінік. Члени братства переконували віруючих не просто перебирати чотки, а уявляти, що їх намистини – це троянди: білі, символізують чистоту Діви Марії, і червоні намиста нагадують про кров Христа.

Композицію “Свята чоток” Дюрер довго обмірковував. Вся середня частина картини і її передній план строго симетричні. По обидві сторони від Марії і немовляти стоять на колінах імператор Максиміліан і папа Юлій II. Інші люди утворюють кільце навколо Мадонни, розімкнене килимом.

Мадонна, тато, імператор вписуються в уявну піраміду. Позаду Мадонни, виділяючи її, висить вузький довгий килим. Подібний килим, як фон для діви Марії, Дюрер бачив на картинах Джовані Белліні. Килим підтримують два ширяють у повітрі ангела. Ангели написані так, як Дюрер раніше їх не писав, але як було прийнято у італійців: тільки голови і крила. Біло – рожеві пишні крила ангелів тремтять у повітрі. У них вгадується уважне вивчення птахів. Два інших ангела висять у повітрі над головою Марії, підтримуючи корону надзвичайної краси та складності.

Насолоджуючись своєю майстерністю, писав художник золотаво – червону парчу, бузковий і фіолетовий оксамит, темно – синій шовк, грізний блиск сталі, темне сукно, блиск золота і дорогоцінних каменів, благородний візерунок килима, ніжність блідо – червоних і білих троянд.

Як завжди, з любов’ю і розумінням самої душі дерев написав він коричнево – чорні стовбури двох старих сосен. Суворі, нерухомі, вони подібні мовчазним вартовим. Між стовбурами і краями килима, висить позаду Марії, відкривається широка рівнина, пересічена річкою. Біля підніжжя скелі місто. Пейзаж навіяний подорожжю через Альпи, але сосни, ялини, берези, верби нагадують батьківщину Дюрера. У пейзажі багато сонячного світла, свіжої зелені, прозорої блакиті, святкової радості…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Свято чоток – Альбрехт Дюрер.