Таитянские пасторалі – Поль Гоген

Таитянские пасторалі   Поль Гоген

У той час як картин імпресіоністів притаманне певне стилістичне єдність, творчість Поля Гогена, третього з найбільших майстрів постимпрессионистического періоду, абсолютно не схоже на творчість Сезанна або Ван-Гога. Гоген вирішив стати живописцем лише в 40 років, і був самоучкою. Починав Гоген, відштовхуючись від імпресіонізму і прагнучи до узагальнення кольору і форми.

Найкращі свої твори він створив на островах Тихого океану, де майже безвиїзно провів останні роки життя. В незайманому первісному рай екзотичних островів, красу Таїті і Маркізьких островів він шукав прихистку від угнетавшей його буржуазної цивілізації. Гоген вирішив оточити своє мистецтво ореолом таємниці, прихованої символікою. Тубільці представлялися художнику прекрасними, гармонійними істотами, що живуть єдиної життям з навколишньою природою. Оспівування “тихоокеанського раю” складає зміст творчості Гогена.

Більшу частину його робіт вирішена у вигляді декоративного панно, побудованого на поєднанні довгих арабесок і великих площин кольору, розбиває краєвид на частини. Гоген не прагне до моделювання форм, воліючи чіткі, різко видененние площині. За допомогою яскравих фарб Гоген відтворює майже реальне відчуття спеки. Гоген зображував таїтянок на тлі тропічної природи. Натуралістично виписані фігури жінок, їх грубуваті особи залучають своєрідною, “дикої” красою. Монументальність образів, нарочистая статичність, гра великих світлових плям, символізує єдність людини з природою в незайманої цивілізацією світі.

В Ермітажі зберігається картина, якої митець дає ідилічне, хоча й трохи манірне назва “Таитянские пасторалі”.

Тут, як і в інших своїх зрілих творах, Гоген зовсім відмовляється від передачі освітлення; колір у нього стає локальним і нерухомим. Одночасно він прагне до лаконічного спрощення форми і скорочення перспективною глибини. Картина набуває плоскостний, декоративний характер.

Гоген послідовніше і наполегливіше інших художників йде до кольорового синтезу. В його полотнах різноманітні тональні відтінки перетворюються в стійкі, контрастні колірні поєднання. Так, у “Таитянских пасторалях” води річки, в якій відбивається призахідне небо, передані поєднанням багряних, криваво-червоних і фіолетових плям. Таким же плямою чистого жовтого кольору стає прибережна піщана смуга, а порослий травою протилежний берег річки дан художником у вигляді нерозчленованій смарагдово-зеленої площині.

Гранично насичений, одночасно святково-яскравий і напружений колорит, надаючи полотну схожість з східним килимом, привносить в зображення дух пряної екзотики, посилює відміну зображуваного світу від тужливої повсякденності “цивілізованій” життя. Гоген хоче створити ідилію: це проявляється у вільній і простий композиції, в повільному, немов лінивому, ритмі людських тіл і рослин.

Художник намагається дати картину ідеально прекрасного світу, хоча у “Таитянских пасторалях” є певний відтінок литературности, навіть штучності. І в той же час у фігурах таїтянок, одягнених в короткі білі одягу, в деталях переднього плану – посудині, що нагадує стародавні амфори, що лежить поруч поджарой собаці – несподівано відчуваються риси, споріднені класично простому і спокійним духом античності. У мистецтві Гогена – один з витоків стилю модерн, розквітлого на рубежі XIX – XX століть.

Картина надійшла в Ермітаж у 1948 році з Державного музею нового західного мистецтва в Москві.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Таитянские пасторалі – Поль Гоген.