Танцююча компанія – Ян Стін

Танцююча компанія   Ян Стін

У XVII ст. в живописі спостерігалося все більш жорсткий розподіл на жанри, такі як побутова сцена, портрет, пейзаж і натюрморт. Пов’язано це було з тим, що образотворче мистецтво поступово відходило від строгих рамок релігійних завдань, стаючи доступною більшому числу людей. Демократизація супроводжувалася бажанням відповідати смакам самої широкої публіки, проте не варто думати, що живопис втратила свою першооснову. Навпаки, багато цікаві знахідки виявилися саме на цьому шляху.

Одним з видатних голландських майстрів XVII століття, які працювали в жанрі побутової сцени, був Ян Стін. Картини Стіна – не мораль, не запрошення до роздумів над “вічними питаннями”. Це веселі замальовки повсякденному житті, якою бачить її художник, іноді з грубуватим гумором, іноді з тонкою іронією. Оповідання домінує в полотнах, а сам Стін постає чудовим оповідачем.

Відомо, що Стен був власником корчми, що є досить цікавим моментом у біографії митця. У той час живопис була малодоходним заняттям, тому багато художники шукали додаткові джерела засобів до існування, і це не було непристойним. До того ж щоденні знайомства і постійні спостереження над різними типами людей тренували очей, загострювали інтерес до деталей, що і дозволяло Стіну домагатися дивовижної легкості листи, передавати весь колорит ситуації яскраво, цікаво і точно. Та й сам Стін був людиною веселою і щиро любив те, що зображував. Сюжетами для його картин найчастіше ставали сцени загальної радості, достатку з безліччю танцюють, співають і усміхнених людей.

Стін безпосередній у зображенні саме таких миттєвостей. Він – майстер багатофігурною композицією і детальної окреслення, гострої характеристики персонажів і передачі настрою. Незначні на перший погляд деталі грають у Стіна чи не головну роль. Їх сукупність і точне соположение живописець використовує для відтворення атмосфери події на полотні, підкреслення індивідуальних рис своїх героїв. Деталі об’єднуються, між ними встановлюються зв’язки, вони починають взаємодіяти, і в результаті складається цілісна картина, у реальності якої неможливо засумніватися.

Яскравою ілюстрацією сказаного може послужити картина “Танцююча компанія” написана в 1663 р. Сюжет все той же: розпалених вином людей, абсолютно випадково опинилися в один і той же час в одному і тому ж місці, починає охоплювати безпричинне відчуття радості. Воно шириться, люди поступово починають один від одного “заражатися” їм, і ось вже всі піддалися пориву загального настрою, який дивним чином вміє згуртовувати абсолютно різні характери.

Стін чітко опрацьовує композицію. Основну сюжетну дію – танцюючу пару – він поміщає на задньому плані строго по центру. Пара – “вузловий” момент у формуванні загального настрою людей та атмосфери на полотні. По боках художник має інших учасників події. Їх розташування повинне бути таким, щоб створити композиційну симетрію. Один з можливих способів – однакова кількість людей по обидва боки. У житті подібне може статися лише за збігом обставин, і Стіну довелося б погрішити проти дійсності. Живописець вибрав інший шлях. Розташувавши більше число людей зліва, Стін двох музикантів праворуч злегка піднімає над загальним рівнем, тим самим зберігши центр на танцюючих.

Зміст “Танцюючою компанії” розкривається за допомогою деталей. Художник пропонує нам задатися питанням: де ж об’єднує людей? Але варто тільки поглянути на бочку з-під вина в центрі картини – і відповідь на це питання перебуває сам собою.

В іншому, не менш відомому полотні на ту ж тему “Гуляки”, створеному близько 1660 р., Ян Стін імовірно зобразив у образі підпилих городян самого себе і свою дружину Маргарет. Ця картина пройнята безтурботним настроєм та добродушним гумором, властивим багатьом роботам Стіна. Точними мазками художник дає майже вичерпні характеристики обом учасникам сцени – і заснулою на краю столу молодій жінці, і іронічно усміхненого чоловіка. Достовірно виписані навколишні предмети служать важливими штрихами для більш тонкого окреслення характерів персонажів. Можна сказати, що в цьому автопортреті Стін розкриває важливу сторону свого життя – зміст трактиру.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)