Танець – Альфонс Муха

Танець   Альфонс Муха

Картина “Танець” популярного модерніста кінця XIX початку XX століть, Альфонса Мухи, нагадує казкову ілюстрацію. Насичені контрастні кольори і декоративність головного персонажа на тлі орнаментального плану – характерні елементи відгалуження модерну – ар-нуво. Ця гілка художнього мистецтва була особливо улюблена автором і звучала в багатьох колекціях.

“Танець” Мухи – яскрава літографія. Як прекрасний плакатист і оформлювач, Муха любив літографію з її складним виконанням, заповнення фарбою трафаретів і насиченим результатом. Подібна техніка дозволяла виготовляти дуже соковиті полотна завдяки спеціальному пігменту та оригінальним авторським відтиску. Представлена літографія з танцюючою жінкою – динамічна робота.

В русі застигли і героїня, і шматок драпірування за її спиною, і копиця вогненного волосся, і шлейф. Ніби вирваний шматок з запального танку зображена сцена в яскравому полотні. Незважаючи на пластичність героїні її апетитні форми і далекі від балетного ідеалу. Бути може, це простолюдинка або уособлення самого танцю в образі напівоголеної Діви. Яскраво-червоні щоки говорять про розпаленому танцем тілі. Наче пишна булка жінка хрумтить коричневою пружною шкіркою шкіри, тепла, свіжа і апетитна. Альфонс Муха роззув свою танцівницю, втім, його жінки завжди босі. Мало того, легка тканина, що прикрила круглу груди, квапиться впасти до ніг жінки. Як вона тримається – загадка. Пелюстки мазків краплака нагадують макові обривки. Вони в’ються, заповнюючи тло і додаючи додаткову динаміку вічного руху.

Для оформлення порожнечі кутів художник вдався до орнаменту зі стилізованих комах. Це білі метелики, які збилися у зграї. Вони парять над сухими головками хризантем. Шлейф тканини переходить в тонкі лінії доріжки, тікає вперед. Рамка картини стилізованна під тонку нитку мотузки, заплетеною в складне макраме. Безліч перетинів завитків, округлих ліній, контурів, відлітають у невагомість – ознаки Модерну.

Автор грає з прямими, розбиваючи їх на шматочки, гніт складки драпіровок, наділяє воскової піддатливістю тіло танцівницю, змушуючи танцювати не тільки героїню, а також погляд приголомшеного глядача, особливо того, хто народжений був чоловіком. Ця робота ягідна, річна, музична. Контрастна палітра першого плану прекрасно гармонує з безликим розмитим фоном. Колорит полотна дуже теплий, практично обпалюючий, як гостра мексиканська квасоля. Присмак барв доповнює гостроту танцю гарячої альфонсовской панянки.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)