Танець II – Анрі Матісс

Танець II   Анрі Матісс

Матісс проявив справжній героїзм, представивши картину “Радість життя” в якості своєї єдиної речі на Салоні 1906 року, але і її сприйняття в той час потребувала героїчних зусиль. Глядачам пропонувалося стати свідками загибелі старої живописної традиції, з її німфами і пастухами, і насолоджуватися видовищем якогось незвичайного і позбавленого чітких обрисів “збіговиська тіней, немов насмехающихся над усією пасторальної традицією”.

Афіші виставки були исчеркани розгніваної публікою, а критики поспішили перестрахуватися, оголосивши, що Матісс “не знайшов застосування своїм талантам, і помилкова естетична догма і теорія збили його з шляху”. Але були й справжні цінителі, які розуміли сенс цієї живопису – в тому числі і майбутній його покровитель, який згодом, поряд з членами родини Стайн, допоміг Матиссу перетворитися з визнаного лідера авангарду процвітаючого художника. Мова йде про російською комерсанті Сергія Івановича Щукине. Щукін купив так багато найважливіших робіт художника, що аж до 1990-х років організатори будь ретроспективної виставки Матісса були змушені визнавати її принципову ущербність, оскільки не могли представити на ній ні однієї з картин, що знаходяться в Росії.

Картина “Танець II” була написана Матіссом за замовленням Щукіна. В принципі, втілення мотиву танцю є у Матісса не просто черговим зверненням до теми, що постійно повторюється в його творчості, але вираженням набутого досвіду. Художник розповідав: “Коли я повинен був виконати версію “Танцю” для Щукіна, я просто пішов в недільний полудень в Мулен де Лашале і кілька годин поспіль спостерігав за танцівниками. Особливо надихнула мене завзята фарандола. Після повернення додому я написав свій танець на четирехметровом полотні, наспівуючи в процесі роботи все ту ж веселу мелодію. Так і вийшло, що вся композиція немов підпорядкована єдиному ритму танцю”.

Звичайно ж, ритм управляє і пензлем художника. “У цій композиції, – продовжує Матісс, – першим і головним елементом був ритм, другим – великий простір інтенсивного блакитного кольору, третім – зелень пагорба. Враховуючи ці компоненти, мої фігури могли бути тільки такого кольору, який я їм дав, прагнучи роздобути потужний світловий акорд”. Ритм великих площин локального кольору пожвавлює композицію. Живопис в буквальному сенсі слова звучить.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)