Танець під музику Часу – Нікола Пуссен

Танець під музику Часу   Нікола Пуссен

Як легко здогадатися з назви картини, перед нами – алегорія людського життя. Чотири танцюючих фігури символізують чотири стадії земного шляху людини. Але марно глядач чекає побачити перед собою Дитинство, Юність, Зрілість і Старість. Такий розподіл ролей було б звичним, але Пуссен йде іншим шляхом. Він починає “лінію життя” Бідністю, веде її через Працю до Багатства, потім до Насолоди. І, замикаючи коло, знову повертає її до Бідності. Інші деталі і фігури, присутні на полотні, цілком традиційні.

Зліва поміщена статуя дволикого бога Януса, дивиться одночасно і в минуле, і в майбутнє. Біля постаменту сидить немовля, забавляющийся пусканням мильних бульбашок. Праворуч – легко впізнаваний крилатий Хронос. Під звуки його музики танцюристи виконують свій танець. Біля ніг Хроноса розташувався інший немовля. Він тримає в руках пісочний годинник, що відлічує миті людського життя. Пуссен працював над цим полотном досить довго, переписуючи по кілька разів багато деталей.

Найбільшою переробки, як показало дослідження картини в рентгенівських променях, піддалося Насолоду, зображене у вигляді лукаво дивиться на глядача жінки у синій туніці. Спочатку Пуссен прибрав її голову павиним пір’ям. Потім – мабуть, не бажаючи занадто захаращувати символами простір картини, – він ліквідував пір’я, замінивши їх вінком з троянд.

Взагалі, порівняно з початковим варіантом, фігура Насолоди постала перед глядачем у скромнішому вигляді. Пуссен старанно “заретушировал” неприкриті хтивість і чуттєвість, сквозившие в ній. Ці риси не зникли і в кінцевому варіанті, але тепер вони ніби відійшли на другий план, а сам образ став, якщо можна так висловитися, “узагальнено-гедонистическим”.

Переписував художник і складки туніки. Вони виглядають більш статичними, ніж передбачалося спочатку. Цікавий метод, з допомогою якого Пуссен створив фактуру, що дозволяє найкращим чином передати ефекти освітлення. У тих місцях полотна, де це було необхідно, майстер накладав фарбу не пензлем, а великим пальцем, “придавлюючи” її до вологого грунту.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)