Те, що вивів Святого Апостола Петра з темниці – Рафаель Санті

Те, що вивів Святого Апостола Петра з темниці   Рафаель Санті

Фреска “Те, що вивів Святого Апостола Петра з темниці” розділена темними колонами на 3 частини. Прийом, при якому в просторі однієї картини зображується відразу кілька епізодів сюжету, називається в живопису безперервним зображенням. У центрі – сцена у в’язниці. Сяючий Ангел торкається рукою сплячого Апостола, прикута ланцюгами до двох стражникам, які заснули на своєму посту. Чудовий сон зморив їх в стоячому положенні, хоча кара заснувшему часовому – смерть. Нічого не може розбудити їх, ні сліпуче сяйво, що виходить від Ангела, ні гуркіт падаючих на кам’яну підлогу ланцюгів, ні кроки освободженних в’язнів.

Ліва сторона фрески зображує сцену на сходах в’язниці – вартові, що охороняли двері темниці, загартовані римські воїни, в паніці біжать від надприродного світу. І хоча командир намагається зупинити їх, закликати до порядку і виконання боргу, що загрожує неминучою страшною карою, жах штовхає їх подалі від цього страшного місця, забуті залізна військова дисципліна, борг перед імперією…

Праворуч, у протилежний від римських солдатів бік, Ангел обережно виводить з темниці Святого Петра, повз сплячих на сходах стражників. Апостол Петро здивовано, як уві сні слід за Небесним Провожатим, та не може осягнути – дійсність, сон, бачення. Слідуючи традиції Раннього Відродження, як і на картинах Боттічеллі, Рафаель зображує Ангела у вигляді молодого прекрасного юнака, у вільних шатах, з длиннними світлим хвилястим волоссям. Від усієї фігури Посланця віє силою і міццю. Гармонійно розвинена мускулиста фігура Ангела у вогняному ореолі виділяється серед інших персонажів фрески – солдатів, в’язнів. Сяйво посилюється за рахунок контрасту з чорними шорсткими поперечинами решітки.

У фресці “Те, що вивів апостола Петра з темниці” – торжество світла над мороком могло бути сприйнято як надія на звільнення від “варварів”.

На небі, зображеному у лівому кутку картини, Рафаель малює хмари, частково закривають Місяць. Це було одним з перших реалістичних зображень нічного пейзажу в італійського живопису.

Зліва зображено офіцер з факелом, распекающий заснув солдата, якому було доручено охороняти темницю. Чудово передані відблиски вогню на металевих частинах зброї.

Дуже підходящим для папи Юлія був і сюжет про звільнення Апостола Петра з темниці, оскільки тато з особливою любов’ю і прихильністю ставився до Сан-П’єтро ін Вінколі, римської церкви, в якій зберігалися ті самі ланцюги, в які був закутий апостол Петро під час перебування у в’язниці. В цій же церкві через 30 років після смерті папи Юлія II була споруджена його Гробниця, створена Мікеланджело.

Історія чудесного звільнення апостола Петра з темниці ангелом докладно викладена в “Діяння Апостолів”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Те, що вивів Святого Апостола Петра з темниці – Рафаель Санті.