Тераса на березі моря – Сильвестр Щедрін

Тераса на березі моря   Сильвестр Щедрін

Пейзажі Сильвестра Щедріна наповнені живим чуттям природи, сонячним світлом, прозорим повітрям, нерозривним зв’язком життя природи з життям людини. Так до нього не писали російські пейзажисти. У живопису класицизму пейзаж служив виразом ідеальної краси і гармонії. І так як в натурі, з точки зору теорії класицизму, не може бути ідеалу, то для його створення було потрібно упорядкувати натуру.

“Живопис…- стверджував П. П. Чекалевский, – перевершує саме єство… обирає, в цілому, видовище природи найдосконаліше, з’єднує різні частини багатьох місць і красу багатьох приватних людей”. Класицистичний пейзаж повинен був підправляти, облагороджувати природу. Першим з Російських художників Сильвестр Щедрін повною мірою подолав цю умовність класицизму.

Природа у всій принадності її реальності, повсякденності стає предметом уваги живописця. Але при цьому він дивиться на природу не суворим оком аналітика або побутописання, але поглядом закоханого в неї поета. Серію “Тераси” художник виконує протягом 1825-1828 років. Більш ніж інші його пейзажі, вони конкретні у своєму відображенні реальному житті природи, в передачі її стану.

Одна з кращих у цій серії – “Тераса на березі моря”. На диво точно передані відчуття знемоги літнього спекотного півдня, прохолода затіненій тераси, солодкість відпочинку. Щедрін впритул підходить до проблеми пленерного живопису, тобто до живопису па відкритому повітрі. Він прагне передати повітряне середовище, пом’якшувальну форми предметів, спостерігає зміна кольору в різному освітлених місцях, помічає кольорові рефлекси, його займає жива гра світла і тіні. Пейзажі Щедріна – це поетична розповідь про Італію, про дивовижній країні сонця і моря, про її мрійливої млості, про її людей, що живуть єдиної життям з природою. Але при цьому Сильвестр Щедрін залишається російським художником.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)