Тесляр – Казимир Малевич

Тесляр   Казимир Малевич

Відчуття спокою, очищення, захисту несе ця картина. Мабуть, її можна назвати “іконою нового часу”. Все говорить про це: фронтальность, площинність, вибір великих головних елементів, безперечний символізм кольору, зворотна перспектива, присутність хреста, і, звичайно ж, пряма асоціація з Христом, який був сином тесляра в земному житті.

Сам вертикальний формат картини налаштовує на піднесений лад. Погляд слід знизу вгору від ніг персонажа, через його руки, голову, далі хрест і стовбури дерев. Посилюється ефект завдяки трьом звучним вертикальним плям жовтого, швидше золотого, неземного кольору.

Найголовніша вертикаль – фігура тесляра, яку покривають чотири кольори, чорний, білий, червоний і синій. Чорний, колір початку, порожнечі і смерті повністю урівноважений білим кольором розвитку, вічності, чистоти. Червоний і синій тут насичені, глибокі, швидше мінорні. Такий синій спокійний, споглядальний, він поділяється на більш світлий, пронизливий прагне до білого. Духовність і знання, що ведуть у вічність? Червоний може уособлювати саму природу життя, в її невтомної діяльності, прихованої могутності. Ця енергія життя слово походить від руки персонажа, поширюється за межі картини.

Великий простір віддано зеленим кольором, що означає оновлення, здатність до відновлення життя. Не випадково в картині передано весняний стан. Трава вже зелена, але дерева ще не розпустили нирки. Небо повно бездонною вологою сині і сонце покриває золотом все навколо…

Благородну статику оживляють кілька діагоналей, головна з яких – хрест. Хрест тут – це і життєвий шлях, і вибір людини, і місце у світі. Ця велика форма могла б порушити простір картини, вийшовши за її межі, і художник обмежує її спочатку горизонталлю паркану, а, потім, протилежної діагоналлю дошки і сокири.

К. Малевич вже писав подібний образ у 1927 р. В тій картині, звичайно, теж красивою і виразною, міститься більше другорядних, випадкових деталей, що прив’язує її до відчуття часу. “Тесля” 1929 р. вже поза часом, поза реального простору.

Написана незадовго до смерті, ця картина несе відтінок підведення підсумків земного шляху. “Тесля” швидше за все, не тільки релігійна картина, але і образ сучасного художнику людини. Того, хто сам творить свій життєвий шлях і бере за це відповідальність.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)