Тибет. Гімалаї – Микола Реріх

Тибет. Гімалаї   Микола Реріх

У творчості Миколи Костянтиновича Реріха великий інтерес майстра до рідкісним, унікальним у своєму роді культурним спільнотам, релігійним вченням, острівцях духу серед промислового двадцятого століття. Прогрес, розквіт цивілізацій тяготил художника надмірної урбанистичностью і бездушністю. Було дуже багато техніки, побуту, одноманітних форм та ідей, що Реріх захоплюється образами гір і особливих людей, що живуть в таємничих передгір’ях цих світів.

Картина Реріха “Тибет. Гімалаї” пройнята захопленням цих великих місць і світу гір. Робота написана в 1933 році в темперного манері. Для полотна характерна переважно холодна колірна гамма. Більшу частину простору картини займає зображення гімалайських гір і занесеного снігом тибетського поселення, злегка освітленої променями призахідного сонця. Простір неба заявлено лише частково, нагадуючи вислизає, втрачає свою насиченість і колір.

Колірна розтяжка в малюнку неба починає поступово розростатися від зовсім світлого горизонту до більш насиченим блакитним фарб. При цьому художник уникає надто яскравих “дряпають” квітів, використовуючи темперу для створення м’якого ніжно-туманного неба, де лише дуже високо-високо можна помітити та розрізнити легкий подих вітру. Гімалаї являють собою образ скелястих гігантів, від яких виходить сила і твердість каменю, світло і блакитно-синя прозорість великих снігових вершин.

Малюнок гір схожий з декоративно-орнаментальною композицією якого-небудь яскравого шовку чи гобелена. Одні скелясті, гострі вершини білих, синюватих відтінків чергуються точно калейдоскопічні варіанти, коли кольори перемішуються, утворюючи красиві колористичні поєднання. Щільна структура гір оточує, немов допускаючи в своє простір льодів і снігу, різкого гірського клімату, невелике, що здається сонним тибетське нагірне царство. Тибет, його живописний образ розташований у самому передгір’ї, нагадуючи за формою свого пристрою гірський силует або пірамідальну композицію з безліччю граней. Образ тибетських будівель вийшов чітким, виразним завдяки контрастному зображенню.

Рудувато-холодні сонячні промені щільним потоком впираються в будівлі на самому верху снігового тибетського “держави”. Образ, зануреного у великі сніги, Тибету являє собою древній, схований у тіні гір і століть, світ. Світ цей ледве помітний і немов би зрощені з самим світом гір. Життя Тибету кшталт вічного існування Гімалаїв. Світ цей не поспішаючи, споглядальний, піднесено прекрасний у своєму відважного прагненні до холодного яскраво-синього повітрю святого небесного світу, світу великих праведних гір.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)