Торг. Сцена з кріпосного побуту. З недавнього минулого – Микола Неврев

Торг. Сцена з кріпосного побуту. З недавнього минулого   Микола Неврев

Життя найяскравішого передвижника Миколи Васильовича Неврева була неймовірно трагічною, і не може не викликати співчуття. Дивлячись на його гострі викривальні роботи це відчуття тільки посилюється.

Прекрасний живописець, майстер історичного жанру, в кінці 60-х переживає раптом творчий і моральний перелом. Наділений тонкою душею і загостреним почуттям справедливості, Неврев приймається за сатиричне ендаументу сучасного йому суспільства. Картина “Торг. Сцена з кріпосного побуту. З недавнього минулого” – видатний твір, написаний саме в жанрі картинної драми, їдкої сатири, яка демонструє відраза до автора “диким” вдачам кріпаків поміщиків.

На картині ми бачимо двох поміщиків, чий зовнішній вигляд, незважаючи на добротну оздоблення, викликає стійке відчуття неприязні. Пихаті, зарозумілі, лисуваті, вони обговорюють угоду товаром якої виступає молода селянська дівчина.

Що більш всього “чіпає” глядача – це надзвичайний спокій поміщиків, ніби справа йде про якусь неодушевленном предметі. Відвівши убік погляд, власник дівчата про щось роздумує, роздутий ж покупець вже господарсько поклав руку на кріпосну, впевнений, що справа зладиться.

Далі погляд ковзає до лиця дівчини. Сьогодні складно сказати, яким його задумував автор, адже коли ця картина потрапила в руки Третьякова, саме в цьому місці зяяла дірка. Але відреставрована особа висловлює протест і усвідомлення безсилля, а міцно стиснуті губи, непроникний погляд в купе зі складеними на грудях руками змушують захоплюватися мужністю дівчини.

Натовп кріпаків на задньому плані – це безправна людська маса, яка тільки і може, що поспівчувати. Хіба, що виділяється серед них староста, який пригнав дівчину на торг. Підперезаний поясом, він стоїть мовчазний, байдужий і безпристрасний – він виконавець панської волі.

Найбільше вражає в картині те, наскільки багато автор зміг донести інформації про головних дійових осіб! Про утвореному господаря красномовно говорить оздоблення кімнати – картини, книг і навіть портрет вільнодумця Мірабо, про впевнене в собі гостя – його невимушена поза, недбало накинутий на стілець одяг, про характер дівчини – впертий погляд і протестує поза. Ми можемо відчути кожного персонажа, обуритися, співчувати, співпереживати, подивуватися аморальним порядків сильних світу минулого.

Картина “Торг” – була великою вдачею і великим поразкою автора. Виявлена на старому горищі і з’явившись світу, вона принесла художнику популярність, але затьмарила його інше творчість, яке було неймовірно самобутньо і майстерно. Згодом, він не був затребуваний і мав гостру потребу, яка довела його до відчаю і самогубства.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Торг. Сцена з кріпосного побуту. З недавнього минулого – Микола Неврев.