Товій з ангелом – Антон Лосенко

Товій з ангелом   Антон Лосенко

Пригоди Товії і його супутника і зберігача – архангела Рафаїла – розказано в книзі Товита Історія починається в Ніневії в часи вигнання євреїв в Ассирію у VIII ст. до н. е., де Товит, побожний іудей, жив зі своєю дружиною Анною і сином. Він дбав про своїх одноплемінниках, які перебували в нужді, і турбувався про належному поховання тих, хто зустрічав свою смерть від рук царя. За це він жорстоко переслідувався, його майно було конфісковано, він з родиною збирався втекти. Одного разу, коли він приліг відпочити на дворі, гороб’ячий послід впав йому на очі, від цього у нього утворилися більма, і він осліп.

Відчуваючи, що смерть близька, Товит наказав своєму синові Товії відправитися в Мідію, щоб роздобути там трохи грошей. Товія насамперед став шукати супутника для своєї подорожі і зустрів архангела Рафаїла, який погодився супроводжувати його.

Отримавши благословення сліпого Товита, ця пара вирушила в дорогу, оплакує Анною, матір’ю Товії. Собака юнаки слідувала за ними по п’ятах. Діставшись до річки Тигр, Товія спустився до води, щоб помитися, як раптом з води на нього кинулася велика риба, що бажала поглинути його. За вказівкою Рафаїла він схопив її і випатрав, відокремивши серце, печінка, жовч. Архангел пояснив, що куріння, зроблене з її смаженого серця і печінки, виганяють демонів, а жовч цієї риби виліковує більма. Після прибуття до місця призначення Товія зібрав гроші; потім, за порадою ангела, вони вирушили до одного родича, дочка якого, Сарра, стала нареченою Товії. Але Сарра, до нещастя, була зачарована демоном, що вже було причиною смерті сімох її попередніх чоловіків.

Тим не менш, весілля Товії і Сарри відбулася, хоча і не без побоювань. Демона успішно вигнали з допомогою печінки та серця спійманої риби, які поклали в кадильницю і курили. Тоді подружжя в спальні своєї піднесла подячну молитву. Коли вони повернулися в Ніневію, Товія вжив жовч, щоб повернути зір батькові. Архангел, коли Товія запропонував йому винагорода за все, що він для нього зробив, виявив себе, батько і син впали перед ним на коліна. Хоча ця історія в тому вигляді, в якому вона дійшла до нас, датується II ст. до н. е., вона включає в себе елементи далекого фольклору – асирійського та перської.

Серед народних казок Європи також є такі, які нагадують її, наприклад, “Дорожній товариш” Андерсена. Художники ілюстрували більшість епізодів, особливо “Товія і ангел” – обидва одягнені як мандрівники, що їх супроводжує собака. “Велика риба” вважалася крокодилом, чия печінку і серце використовувалися в давньої магії в якості талісмана, оберігає від демонів. Коли Товія показаний витаскивающим рибу, вона зображується розміром не більше форелі.

Лікування сліпоти Товита зазвичай представлено як свого роду помазання, хоча Рембрандт і інші північні художники, які писали після нього, зображують хірургічну операцію з видалення катаракти. Це пояснюється використанням цього слова в голландській Біблії для позначення “білизни” в очах Товита. Концепція ангела-хранителя була поширена в ренесансній Італії, і сюжет з Товією використовувався родиною, щоб зафіксувати подорож сина; в такому випадку Товія зображується схожим на сина сімейства. Лікування сліпоти Товита було сюжетом картин, заказивавшихся жертвами цієї хвороби, надеявшимися, що їх зір буде їм повернуто

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)