Трамвай – Володимир Татлін

Трамвай   Володимир Татлін

У творчому доробку Татліна значне місце займають контррельєф, створені в рамках напряму, винайденого самим художником. Яскравим прикладом дітища майстра є робота “Трамвай В”.

Не картина, швидше, набір предметів, волею художнього задуму Татліна зібраних у єдину композицію. Що, як не творчий геній, змогло б створити витвір мистецтва з грубої дерев’яної дошки, декількох металевих і дерев’яних невпізнаних елементів, пари складених гармошкою пластин шкіри та картону?

Деталі роботи розміщені так, що розглядає колаж глядач може сам побудувати трамвай або його частина. Червона крюкообразная деталь з підписом “трамвай” стрімко рухається до неї однієї відомої мети. Може бути, до елементу “В” – символу виходу, входу, але однозначно – втечі за межі площини. Ефекту руху вторять і нарочито недбало зупинені дерев’яні півкола. Про те, що зовсім недавно вони рухалися, обертаючись і поспішаючи, каже дорисованная художником траєкторія у вигляді білої дуги.

Залишаючись вірним собі, Татлін використовує чисті кольори. Не настільки яскраві, як зазвичай, але при цьому глибокі і контрастні – зелений, насичений червоний, коричневий, трохи білил і сажі. Фактура дерев’яного полотна основи залишилася недоторканою.

Нагромадження деталей дрібної і середньої величини, різнорідних в плані матеріалу і форми предметів приковують погляд, не дозволяючи переглянути роботу мигцем. Плавні і різкі вигини, ламані лінії, гострі кути, дивні форми звертають на себе увагу і потребують грунтовного вивчення.

Між тим, вся правильність композиції і вивіреність ліній в цій роботі не так важлива. Сама поява такого твору, сміливість майстра, який показав світу – і є головний сенс цього творіння.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)