Транспорт налагоджується – Яковлєв Борис

Транспорт налагоджується   Яковлєв Борис

У 1923 році художником була написана картина “Транспорт налагоджується”, ввійшла в золотий фонд радянського мистецтва. У полотні органічно поєднувалися традиції російського реалістичного пейзажу, сприйняті Яковлєвим від своїх вчителів Училища живопису, скульптури і зодчества, і нові шукання молодого радянського мистецтва. Це було справді новаторський твір і по своїй темі, присвяченій відновленню народного господарства, і по своїй життєвій правдивості і переконливості, і по своєму яскравому образному ладу.

Робота Яковлєва стверджувала законність і необхідність існування в радянській живопису пейзажу-картини, стверджувала можливість вираження в ній великої ідеї соціалістичної перебудови радянської землі, гордості за молоду республіку, отстоявшую своє існування у вогні громадянської війни і приступила до мирної праці. Художник зобразив скромну залізничну станцію в ранній час. Димки локомотивів, що поспішають фігурки людей – все говорить про те, що після довгих років бездіяльності вона ожила.

Яковлєв пише перспективу що тікають вдалину залізничних ліній та стовпів електропередач, що дозволяє йому створити відчуття простору. Ці йдуть до горизонту рейки, будівлі станції і депо, які стояли під парами паровози як би символізують трудове життя перших років відновного періоду. Картина відрізняється великою скромністю і простотою у композиційному та колористичному відносинах. Але в ній є те, чого не було в попередніх творах художника, – відчуття нового в житті, що обумовило ясність образу, стрункість і строгість формального рішення, які як не можна краще відповідають ідейному змісту картини, говорить про нове життя в Радянській Росії, про невичерпних творчих можливостях вільних радянських людей.

Здається, що художник навмисно обмежує себе, щоб не втратити головного-не порушити настрою спокійній впевненості і зосередженості, що панує в картині. “Транспорт налагоджується” відрізняє від багатьох попередніх і сучасних йому творів на індустріальну тему творче, схвильоване ставлення художника до дійсності. Ось чому ця картина пройнята справжньої поетичністю, ось чому простий, нічим, по суті, не примітний мотив знайшов під пензлем Яковлєва таку силу і виразність.

Ця картина – одне з яскравих живописних творів в радянському мистецтві 1920-х років. Художнику вдалося створити в ній типовий, узагальнюючий образ, пройнятий глибоким суспільним змістом. Напевно, це добре, коли в розруху налагоджується транспорт. Борис Миколайович Яковлєв, який отримав після закінчення фізико-математичного факультету Московського університету і пристойне художню освіту під керівництвом А. М. Васнецова, М. А. Касаткіна, А. Е. Архипова, С. В. Малютіна в Училище живопису, ліплення і зодчества, відгукнувся на таке позитивний процес в країні своєю картиною. Тема індустріального пейзажу буде популярною в радянському образотворчому мистецтві. Свій внесок вніс в неї і Б. Н. Яковлєв, і не тільки врівноваженим полотном, вселяє спокійну впевненість, що справа піде.

Будуть і інші подібні картини, хоча, мабуть, з великим задоволенням художник писав традиційні пейзажі та натюрморти, часто виконані в вангоговской манері з солідним кількістю фарб на полотні. Яковлєв, Борис Миколайович [5 .9. 1890, Москва, – 8.12.1972, там же], радянський живописець, народний художник РРФСР, член-кореспондент АХ СРСР. Член КПРС з 1960. Вчився в Московському училищі живопису, скульптури і зодчества в А. М. Васнецова і А. С. Степанова. Член АХРР. Викладав у ВГИКс. Основоположник радянського індустріального пейзажу. Роботи Я. відрізняються широкою манерою письма, пастозного фактурою.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Транспорт налагоджується – Яковлєв Борис.