Травневі квіти – Віктор Борисов-Мусатов

Травневі квіти   Віктор Борисов Мусатов

Ця перша закінчена картина Борисова-Мусатова відноситься до “допарижскому” періоду його творчості. Художник все життя відчував труднощі з продажем своїх робіт. “Травневі квіти” – рідкісне виключення з цього сумного правила. Вони були куплені прямо з XVII учнівської виставки Московського училища живопису, скульптури і зодчества.

Колір блакиті Звичне здивування: як зміг цей провінціал, з дитинства обтяжений каліцтвом нагороджений смішним, майже пародійним по батькові, подарувати нам дивовижний повітряний світ, в якому все дихає таємницею і неземної гармонією? Але – зміг. “Мої мрії створюють цілі симфонії”, – писав Борисов-Мусатов. Так, він – символіст, але без того шлейфу каламутних недомовленостей, етичної неохайності і трагічних спотворень, якими сповнена історія російського символізму. Верлібри художника, за великим рахунком, формулюють проблеми саме символістської поетики.

Адже це Андрій Білий писав симфонії в прозі, адже це Блок не втомлювався говорити про таємну музиці світу: “Музика, музика перш за все…” Адже це символісти мрійливо марили небесною блакиттю, кольором чистоти, просвітленості, істини, шукали її відблиски і відсвіти в похмурих фарбах повсякденному житті. Шукав і Борисов-Мусатов. Шукав і знайшов. Якщо не розуміти цього, то мусатовский колорит може здатися одноманітним; якщо зрозуміти, то він зачарує.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)