Трепальщици льону в Ларене – Макс Ліберман

Трепальщици льону в Ларене   Макс Ліберман

Ліберман завжди виявляв жвавий інтерес до трудових буднях простого народу. Ця тема стане основною в його творчості, а пов’язані з нею сюжети найпоширенішими. Зображуючи людей, зайнятих роботою, Ліберман хотів показати їх нескінченне героїчне терпіння.

Треба сказати, що художник зіграв значну роль у розвитку німецької живопису саме тому, що привніс в неї вплив провідних напрямків зарубіжного мистецтва – натуралізму і імпресіонізму, гарячим прихильником яких був. Всі його ранні роботи відзначаються досить похмурим колоритом і разюче реалістичною манерою письма.

Одна з перших жанрових картин “Жінки, ощипивающие гусей” представлена на гамбурзькій художній виставці, була сприйнята публікою з неприхованою відразою. Критики хоч і похвалили Лібермана за справність техніки, але разом з тим нагородили титулом художника, який малює суцільно потворність. Його навіть прозвали ” апостолом потворного.

Звинувачення, безумовно, були несправедливі. Художник просто зображував сюжети, де люди знаходилися за роботою. Своїх героїв малював без зайвої сентиментальності і зневажливій жалості. Його картини хоча і позбавлені романтики, але і не містять гострої соціальної критики або викриття. Він намагався передати природна гідність робочого людини і довести, що навіть звичайний важка праця може стати предметом захоплення і не потребує зайвому прикрашанні.

Основою для написання “Трепальщиц льону” стала сцена, побачена художником в 1886 році в сільській хаті голландської села Ларен. Жінки з льону-сирцю отримували лляні волокна. Робота була важкою і курній. За день такої прочуханки стіни і вікна покривалися сірим лляної пилом. Щоб захиститися від неї, жінки щільно обв’язували голови хустками. Тут же він зробив попередні ескізи й начерки, а також перший варіант картини маслом. Готове полотно з’явилося вже в берлінському ательє.

Виставлена в паризькому Салоні в 1887 році картина була зустрінута публікою дуже стримано. Тим не менш критики дали їй гідну оцінку, як, втім, і всієї творчості Лібермана: німецький живописець Адольф фон Менцель назвав його художником, який малює справжніх людей, а не моделей.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Трепальщици льону в Ларене – Макс Ліберман.