Три віку жінки – Густав Клімт

Три віку жінки   Густав Клімт

Полотно, ніжне, тепле, дивне – “Три віку жінки”, написано не менш епатажним, ніж його картини, художником – модерністом Густавом Климтом в 1905 році. Вперше ці Жінки були запропоновані на загальний огляд в 1908 році серед інших робіт автора і тут же були придбані Римської Національною галереєю сучасного мистецтва.

Крім цікавого сюжету з яскравою алегорією і уособленням швидкоплинності життя, в картині стертий еротизм в тому сенсі, який вкладав Клімт у кожну особину жіночої статі, створюючи свій власний – третій підлогу климтовских створінь, еротичних, звабливих, часом і незграбних нісенітні.

“Три віки жінки” описувалися неодноразово і критиками, і знавцями, і глядачами, але в нюансах враження від перегляду було схожим – символічна картина, що відображає три стану жінки, як колиски всього людства, тут є і метаморфоза переродження, і “псування” оболонки, і скорбота про втрату прожитих років, і наївна дурість юності, і безтурботний сон початку… Картина Клімта має не тільки глибокий підтекст, вона трудомістка у виконанні, складна по техніці живопису й багатошарова. Крім жіночого тріо – дитина, юність, старість, – в зображенні завуальований фалічний символ. Мабуть, як невід’ємна частина зачаття життя і продовження роду людського.

Цікавий підбір колірного рішення кожної з іпостасей. Кістлява старість з мертвотно-блідою шкірою, сухий і прозорою до синяви вен на руках. Ці сухі волосся, рука прикриває заплакані очі, втрачена пружність тіла упереміш з пшенично – блакитний брижами зморшок… Вмираюча жінка – неминучий кінець колишнього початку. А ось проміжне протягом життя – юність, молодість, свіжість у вигляді рудоволосої дівчини. Вона гладка, як простирадло, біла, без грубих штрихів. Сонна Вона, береже ту, що спить безтурботним дитячим сном. Молодість ще пам’ятає дитинство, тільки-тільки ступнувши в зріле життя тонкої босою ногою. І дитина, дівчинка, крихітна і незахищена – її оголене тіло, невинно – чисто, яким і має бути початок нового життя.

Три фази людського життя втілені в Климтом мальовничому полотні і легко впізнавані. Незважаючи на дроблення юності і старості, всі цикли життя пов’язані і жіночим початком, і спокоєм персонажів – це розповідь про неминучість і циклічність життя і смерті, мальовнича і яскраве. Фрагмент “Три віки жінки” був узятий для прикраси аверсу монети номіналом 50 євро 2003 року, випущеної в Італії. Ця пам’ятна монета з чистого золота, символічна сучасної “низької” оцінки людської життя в грошовому еквіваленті, коли досвід і життєва мудрість нічого не варті за життя і так цінні при її завершенні. Але за гроші не купиш життя, залишається плакати, згадувати і шкодувати…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)