Трійця. Мадонна з немовлям (диптих) – Робер Кампен

Трійця. Мадонна з немовлям (диптих)   Робер Кампен

Невеликий дубовий складень, на лівій стулці якого зображена “Трійця” на правій – “Мадонна з немовлям” був виконаний у 30-ті роки XV століття, в період становлення і розквіту нідерландської живопису. В даний час більшість дослідників ототожнює його автора з живописцем Робером Кампеном, що працювали в місті Турне. Спочатку творця диптиха умовно називали Майстром з мишоловкою, потім Майстром вівтаря Мероде і, нарешті, Майстром Флемальского вівтаря або просто Флемальским майстром. Остання назва виникла з помилкового припущення, що головна робота художника була написана для абатства Флемаль.

Ермітажний диптих – пам’ятник перехідної епохи, в якому нововведення поєднуються з консервативними традиціями минулого. Зображення “Трійці”, символічне й абстрактне, засноване на іконописної схемою, виробленої в попередню епоху. Фігури здаються застилими і незграбними. Сидить на троні бог отець усунутий від усього земного, сповнений величі й урочистості. В “Мадонни з немовлям” майже немає нічого традиційно іконописного. Мадонна – молода нідерландська жінка, з простими і навіть грубуватими рисами обличчя. Вона сповиває немовляти і, щоб не турбувати його дотик холодної руки, гріє долоню біля каміна.

Сцена пройнята тихою поезією, буденного життя, настроєм спокою, домовитості і затишку. Картина дає уявлення про ту обстановку, в якій жили нідерландські бюргери XV століття. Художник виписав найдрібніші деталі і, милуючись кожною річчю, зумів передати їх фактуру, об’єм, щільність, вага. Предмети постають перед нами у всій осязательной конкретності: ми бачимо, як виблискує бронза умивальника, як туго накрохмалена білосніжне рушник; відчуваємо, як м’який хутро, як випуклі капелюшки численних цвяхів, що скріплюють віконниці вікна; ми відчуваємо слабке поблескивание кам’яних плиток підлоги. Створюючи диптих, Робер Кампен успішно використовував введену у вживання Яном фан Ейком техніку олійного живопису. “Трійця” і “Мадонна з немовлям” відрізняються надзвичайною красою колориту, основу якого складають холоднуваті, червоний і синій кольори. Диптих надійшов до музею у 1845 році із зібрання Д. П. Татіщева в Петербурзі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Трійця. Мадонна з немовлям (диптих) – Робер Кампен.