Триптих – Бернардо Дадді

Триптих   Бернардо Дадді

У релігійному житті XIV ст. більшу, ніж раніше, роль стали грати маленькі вівтарі, що служили для домашніх молінь. Їх іконографічна програма стисло включала в себе християнське вчення. На центральній дошці триптиха зображена богородиця Марія у славі, оточена ангелами і святими.

Сидить у неї на колінах немовля щасливо тягнеться за червоним хрестом і квіткою, які простягають йому діви-мучениці. Пташка в його лівій руці – символ страждання. На лівій стулці вівтаря зображено різдво Ісуса, а на правій – хресна смерть Христа. Над цими сценами, на двох крайніх фронтонних картинах зображена сцена Благовіщення”. Популярні в XIV ст. францисканський роздуми про життя Ісуса починалися з цієї сцени, щоб пробудити в людях благоговіння, подібне до того, яким була охоплена Марія.

Вважалося, що після радощів та смутку земного життя, представлених народженням і смертю Христа, людину чекає блаженство вічного життя. Ця думка отримала відображення в центральній картині триптиха, де в суспільстві Мадонни з немовлям і ангелів зображені святі: зліва – святий єпископ, імовірно св. Микола, поруч з ним диякон у червоному одязі – ймовірно св. Стефан, перший християнський мученик; праворуч – дві святі королівни, що представляють дів-мучениць, одна з них, у червоному платті і з книжкою у руці, – св. Катерина Олександрійська. Зелена смуга перед троном Мадонни означає земну зону, де стоять св. Іван Хреститель, і св. апостол Яків. Бернардо Дадді був учнем Джотто. На це найбільше вказують важкі масивні форми сцени різдва Христового.

Важливу роль відіграє тут і прагнення передати глибину простору з допомогою темних і світлих колірних плям. Для цієї картини характерний монументальний, фресковий спосіб зображення. На противагу цьому живої динамізм центральної картини, багатство її декоративних форм і чудова палітра свідчать про вплив сучасної художнику сієнській живопису.

Іконографічна композиція цього маленького домашнього вівтаря і художня манера виконання повторюють триптих Бернардо Дадді 1333 року, що зберігається у флорентійському Музеї Бігалло. Це твір – перлина колекції знаменитого альтенбургського музею Бернарда Серпня фон Лінденау. Цей видатний вчений, видатний державний діяч саксонського князівства купив її, ймовірно, в Італії в 1843-1844 рр..

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)