Триптих Мероде. Права стулка – Робер Кампен

Триптих Мероде. Права стулка   Робер Кампен

На правій стулці зазвичай зображували інший біблійний сюжет наприклад, Страшний Суд, як на відповідному триптиху Рогира ван дер Вейдена. За однією з гіпотез, зображення Йосифа-теслі символізує прізвище “Шринмехерс” . Всю праву стулку займає столярна мастерекая. Йосип свердлить отвори в верхній частині предмета, що нагадує грілки для ніг. На ту обставину, що центральна частина і стулки були виконані в різний час, вказує не тільки відсутність цілісної і перспективи розбіжність двері з отвором за архангелом ліворуч.

Для творів Кампена порушення просторової логіки є поширеним явищем. Визначальне значення має двадцятип’ятирічна різниця у віці між деревиною центральної секції і стулок. Але навіть це не свідчить однозначно про те, що частині триптиха виконувалися в різний час; зате можна з великою часткою впевненості стверджувати, що в первісному вигляді до центральної секції стулки вівтаря не планувалися, а були додані пізніше. Йосип іноді вважається апокрифическим персонажем, який, назвавши себе батьком Христа, перехитрив диявола.

Будучи теслею, він виготовляє і мишоловки серед інших речей. Одну з них видно на верстаті, а іншу – на далекому столі. За висловом Августина Блаженного, “Хрест Господа Бога став мишоловкою для диявола”. Виник цілий науковий спір, є зображені предмети мишоловками насправді. Справа дійшла до того, що була виготовлена модель об’єкта і встановлена в Художній галереї Уокера в Ліверпулі; одного разу вночі у неї дійсно попалася миша.

Судячи з білим плямам на невеликий фігурі зовні, на цієї стулці йде сніг. Це є натяком на пору року, коли народився Ісус? Я не хочу сказати, що теолог того часу зробив би такий висновок при погляді на твір, але це могло б бути його особистим відкриттям. Як би то не було, нам не відомі кордону символічного сенсу, визначені художником і його покровителем.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Триптих Мероде. Права стулка – Робер Кампен.