Тріумф Вакха – Дієго Веласкес

Тріумф Вакха   Дієго Веласкес

Картина севільського живописця Дієго Веласкеса “Тріумф Вакха”. Розмір картини 165 x 225 см, полотно, олія. Картина іспанського художника Веласкеса має також іншу назву “Пияки”. З античної історії. Тріумф у стародавньому Римі – урочистий вступ у столиці переможного полководця і його війська. Тріумфатор одягався в особливий розкішний костюм, подібний одягові статуї Юпітера Капітолійського. Він одягав вишиванку пальмовими гілками туніку, прикрашену золотими зірками пурпурову мантію, позолочену взуття, в одну руку брав лаврову гілку, в іншій тримав багато прикрашений берло з слонової кістки з зображенням орла нагорі; на голові його був лавровий вінок. Тріумфатор їхав, стоячи на круглій позолоченою колісниці, запряженій чотирма білими кіньми.

Замість коней іноді впрягались слони, олені та інші тварини. Тріумфальна колісниця становила центр усієї ходи, яке відкривалося сенаторами і магістратами. Позаду йшли музиканти. Для публіки, теснившейся по всьому довгому шляху процесії у святкових костюмах, з вінками з квітів і зелені в руках, особливий інтерес представляла ту частину ходи, в якій переможець намагався блиснути численністю і багатством захопленої військової здобичі.

У найдавнішу епоху, поки Рим вів війни зі своїми бідними сусідами, видобуток була проста: головну частину її становило зброю, худобу і бранці. Але коли Рим став вести війни в багатих культурних країнах Сходу, переможці привозили іноді так багато здобичі, що доводилося розтягувати Тріумф на два, три дні. На спеціальних носилках, на колісницях або просто в руках, несли і везли безліч зброї, ворожі прапори, згодом також зображення взятих міст і фортець і різного роду символічні статуї, потім таблиці, на яких були написи, що свідчили про подвиги переможця або пояснювали значення проноситься предметів. Іноді тут же були твори завойованих країн, рідкісні звірі і т. п. Часто несли дорогоцінне начиння, золоту і срібну монету в судинах і дорогоцінні метали не в справі, іноді у величезних кількостях.

Культурні країни, особливо Греція, Македонія та інші місцевості, де утвердилася елліністична освіченість, давали для Тріумфу багато художніх скарбів, статуй, картин і т. п. Мчали також золоті вінки, піднесені переможцю різними містами. Під час тріумфу Емілія Павла їх було близько 400, а під час тріумфів Юлія Цезаря над Галлією, Єгиптом, Понтом і Африкою – близько 3000. Жерці і юнаки супроводжували білих жертовних биків з позолоченими рогами, прикрашених гірляндами. Особливо коштовна прикраса Тріумфу становили в очах римських полководців знатні бранці: переможені, царі, їхні родини і помічники, ворожі полководці. Деякі з полонених під час Тріумфу вбивали, за наказом тріумфатора, в особливій в’язниці, що лежала на схилі Капітолія.

У найдавнішу епоху таке побиття полонених було звичайним і, ймовірно, мало спочатку характер людської жертви, але можна вказати приклади і з пізнішої доби: так загинули Югурта і противник Цезаря в Галлії Верцингеторикс. Перед тріумфатором йшли ліктори з фасцами, оповитими лавром; скоморохи увеселяли натовп. Тріумфатора оточували діти та інші родичі, за ними стояв державний раб, який тримав над його головою золотий вінок. За тріумфатором рухалися його помічники, легати і військові трибуни верхами; іноді за ними йшли звільнені тріумфатором з полону громадяни, здійснювали хода солдати в повному вбранні, з усіма нагородами, які вони мали.

Починаючись на Марсовому полі, біля тріумфальних воріт, хода Тріумфу проходило через два наповнених народом цирку, потім по віа сакра через форум піднімалося на Капітолій. Там тріумфатор присвячував Юпітеру лаври квасолі і приносив пишну жертву. Потім йшло частування магістратів і сенаторів, солдатів і навіть всієї публіки; для останньої влаштовувалися ігри в цирках. Іноді тріумфатор роздавав публіці подарунки. Подарунки солдатам були загальним правилом і досягали іноді значних сум. Особи, які отримали Тріумф, мали право і згодом у свята носити вбрання тріумфальне.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Тріумф Вакха – Дієго Веласкес.