Трубний глас – Альбрехт Дюрер

Трубний глас   Альбрехт Дюрер

Гравюра “Трубний глас” – це ілюстрація до 8-ій главі книги “Одкровення” Іоанна Богослова:

“І я бачив сімох Анголів, що стояли перед Богом; і дано їм сім сурем. І сім Ангелів, що мали сім сурем, приготувалися сурмити.

Перший Ангел затрубив, і стали град і вогонь, змішані з кров’ю, і впали на землю; і третя частина дерев згоріла, і вся трава зелена згоріла.

Другий Ангел затрубив, і як би велика гора, розпалена огнем, низверглась в море; і третина моря зробилася кров’ю, і померла третина одушевлених істот, що живуть у морі, і третя частина судів загинула.

І я бачив і чув одного Ангела, що летів серед неба, і говорив гучним голосом: горе, горе, горе тим, що живе на землі від інших трубних голосів трьох Ангелів, які будуть сурмити!”

Альбрехт Дюрер блискуче зобразив це страшне одкровення Іоанна Богослова.

Ось образи, створені Дюрером. Він будує гігантську світову сцену. Вгорі, між богом і вівтарем, восьмий ангел. Він кидає на землю жертовний вогонь. Вражає його обличчя. В ньому ні гніву, ні погрози. Це безтурботне обличчя дитини, який бавиться. На губах усмішка задоволення, в очах цікавість. Він – втілення безтурботним жорстокості. Забути його неможливо.

Мрачнеют місяць і сонце. Лиха охоплюють землю. Буря топить кораблі. Пливуть по воді уламки щогл, в жаху піднімає руки весляр, чий човен захльостує хвиля. Інший намагається врятуватися вплав. Але куди плисти? Перед ним – палаючий берег. Дюрер поєднав на одному аркуші декілька подій, про які оповідає “Апокаліпсис”. Йому вдалося передати не миттєве, а протяжність у часі стан жаху. Навскоси перетинає небо хижий орел. Вітер свистить у напіврозкритих крилах орла, з дзьоба виривається клич: “Горе, Горе, горе!” Художник написав це слово літерами. Короткий текст, включений до зображення – єдиний випадок в цьому циклі,- знаходить пронизливу чинності.

Величезні руки висовуються з-за хмари, кидають у море вогняну гору. Вона вибухає вогнем і пором, як вулкан, і вода навколо неї закипає. Про вогненної гори в “Апокаліпсис” йдеться, про руки, кидають її в море, там немає ні слова. Немає такого образу ні у одного з колишніх ілюстраторів. Це знахідка Дюрера. Ангельські руки – маленькі в небі, наблизившись до землі, стали зловісно-величезними… А внизу, наскільки вистачає очей, розстеляється мирний пейзаж. М’які пагорби, обривисті берега, рідкі прозорі гаї, манливі далечінь дороги, звивисті річки. Тільки що земля ця була спокійною і прекрасною. Але прозвучали грізні труби, і все, що є на ній, гине…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)