Туалет дами – Герард Терборх

Туалет дами   Герард Терборх

Дама: відчужено-холодна у синій душегрейке і пом’ятій шовковій сукні, алебастр відкритих плечей і неприродно піднятих грудей. Потворна пряма лінія грудної клітки і живота. Висока нескладна постать, негарна і безформна. Ріденькі кудельки треба лобом. Фіолетова лінія плечей. Червоні кисті рук і білі лікті.

На обличчі фарби і рум’яна, але сказати щось засудження особи важко. Зіставляє холодні білі лінії колон шафи і свічок з холодною синьою лінією грудного переду дами. Шовкова спідниця негарно настовбурчується. Виразніше всього потворність дами проявляється в дзеркалі: повисла нижня губа прочиненого дурнуватого рота, підсліпуваті очі з навислими століттями, моторошний довгий ніс, жалюгідні прядки волосся, широка шия.

Дамі протиставлені хлопчик, служниця і струнка собака. Всі троє в природних рухах. В одязі присутні теплі елементи: у хлопчика рудувате волосся, червоне на стегнах, на підколінних помпонах, банти на черевиках; у служниці теплі фарби на сукню, руках та обличчі. Та сама особа приємних, природних пропорцій і природно освітлене. Поруч з нею дама здається довгою лялькою, яку вона наряджає. Хлопчик же, навпаки, дуже стройненький: вільний верх і широкі рукави, прилегла одяг тазу, обтягуючі штани. У нього густе волосся і профіль обличчя приємний: дивиться вгору, красива лінія ніс, губи – підборіддя.

Художник протиставляє його отталкивающему профілю дами в дзеркалі. У теплих, коричнево-приглушених тонах дан художником і товстий килим на столі. Підстава підсвічника каже, якою повинна виглядати лінія талії дами. Потворність невміло прикрашає себе; фальшивість, штучність тільки підкреслює її неприродність і виробляє відразливе враження.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)