Тургенєв – Ілля Рєпін

Тургенєв   Ілля Рєпін

Галерея портретів пензля В. Рєпіна величезна і всеохоплююча – він малював письменників і академіків, дворян і письменників, італійських натурників і бурлаків на Волзі… Ніхто з художників зі світовим ім’ям не може презентувати стільки портретів, рівно як ніхто не може передати в цьому жанрі дух епохи, який змінюється рік за роком. Він відрізняється від інших майстрів пензля тим, що використовує новаторські психологічні прийоми – Рєпін передає людську думку і людський розум.

Нащадок стрільців, застав багатьох класиків літератури, так і прихід радянської влади, Рєпін геніальний: він був топографом, писав ікони, робив голови з гіпсу, але найбільше відомий як художник. Прославила його картина “Бурлаки на Волзі”, розтиражована у всіх підручниках історії.

Говорячи про портретах цього художника, ви можете назвати будь-якого класика російської літератури і потрапите “в яблучко”. Чого варті лише імена Пушкіна, Аксакова, Ге і Тургенєва! Про останньому знає кожен з вас, хто вивчав у школі “Батьки і діти”. Але є те, чого про Тургенєві практично не знають.

Приміром, про його бурхливої молодості. Він міг покликати в гості безліч людей і випадково про них “забути”. На наступний день з’являвся господар, вибачався і обіцяв “бенкет на весь світ”. Гості погоджувалися, приїжджали знову, але Тургенєв їх знову ігнорував.

Оригінальності в одязі молодому франту було не позичати: він хизувався в синьому фраку з гудзиками у формі левової голови і картатих брюках, за що і отримав прізвисько Хлестаков.

Потрібно сказати, що оригінальність була родинною рисою. Коли майбутній письменник навчався в Німеччині, то направо і наліво витрачав батьківські гроші, жриці любові і пиятики були для нього в порядку речей. Матері це набридло, і вона прислала йому останню посилку, набиту цеглою. Сказати, що молодий гульвіса ахнув – це нічого не сказати.

Геніям властиві дивацтва, те ж стосувалося і автора “Батьків і дітей”. Його сміх був просто заразливим і навколишні падали на підлогу від сміху в самому прямому сенсі цього слова. Коли традиційна “російська хандра” відвідувала Тургенєва, то він частенько стояв у кутку з ковпаком на голові.

Письменника відрізняло і маніакальне прагнення до порядку, а так само він був патологічно охайний. Він обтирався губкою з одеколоном кілька разів на день, а перед тим, як сісти за роботу, неодмінно наводив порядок на столі. Письменник міг прокинутися серед ночі і перекласти книгу на своє місце. Тургенєв був перфекціоністом – він не міг знаходиться за столом, на якому не було парних приладів.

Як вдалося впоратися Рєпіну вдруге з усіма особливостями цього геніального письменника – залишається загадкою, але, тим не менш, він не відходив від коханої теми реалізму і в 1879 році побачив світ портрет В. С. Тургенєва, який до того часу вже був визнаним і читаним письменником. Його життєвий досвід, нерозділене кохання до Поліни Віардо, “Батьки і діти”, сімейні драми – все не могло не позначитися на сприйнятті навколишнього світу, який так майстерно зазначив Рєпін.

Цікаво, що це було друге зображення письменника портретистом. Першу картину йому замовив П. Третьяков, але вона не сподобалася ні Тургенєву, ні самому художнику. Живописець пояснював це ще одним фактором – Поліною Віардо, чия думка дуже цінував письменник і в усьому покладався на нього. Вона забракувала даний портрет і попросила написати новий, але вже в іншому повороті. Тургенєв послухав свою давню любов і все переконання художника провалилися, а сам перший портрет вийшов неживим і сухим.

Тільки через 5 років Рєпін зміг написати новий портрет, на якому ви можете побачити людяного, величного і навченого життям письменника. Від картини віє психологізмом – вся композиція настільки продумана, що обличчя і руки здаються не намальованими, а виліпленими з живою пластики. Образ другого портрета – монументальний за рахунок низького горизонту, чорного піджака, написаного широкими мазками і підкреслює плавний силует фігури. Світлі на полотні тільки руки і голова – таким чином Рєпін урівноважує композицію.

Якщо вести мову про переважну палітрі фарб на картині, то на перший погляд здасться, що це чорні тони. При найближчому розгляді ви побачите мазки терракотого на стіні, або м’які золоті малюнки на стільці. Крім цього, майстер скористався білим кольором для бороди і волосся Тургенєва, на яких грають таємничі золоті відблиски. Ще один, непримітний, на перший погляд яскравий колір на полотні – це червоні запонки на рукавах письменника. Навколишній фігуру напівтемрява з ледь пробиваються відблисками змушує акцентувати всю увагу тільки на ній, тобто Рєпін не пише нічого зайвого.

Щоб повністю охопити ідею художника, варто подивитися на зовнішність Тургенєва. Ви побачите в його очах мудрість, і смуток, і впевненість, але основним якістю є спокій. Суєта і пориви більше характерні для молодих і амбітних людей, на портреті ж – навчений життям і багато чого досягла людина. Тургенєв насупився, але лише легкі зморшки торкнулися його чоло. Це ніяк не пов’язано з невдоволення – він намагається розгледіти чи художника, або глядача. Сама поза письменника видається одночасно і простий, і величною. У ньому поєднується язичницька “маститость” Юпітера, про яке нагадують сиве волосся, пронизливий погляд і борода, і деякі біблійні мотиви в спокійному і щасливому виразі обличчя. Аристократизм картині передає пенсне в правій руці письменника, воно ж пояснює зморшки на лобі і примружені очі. Ще одне почуття, яке відображено в очах письменника – це туга. Сумує він за рідним Спаському, або про молодість, або про нерозділене кохання – цього глядач ніколи не дізнається.

Російська живопис сьогодні без шедеврів Рєпіна просто немислима, адже вони унікальні, а історична достовірність цих полотен очевидна. Всі його портрети характеризують проникливий психологізм, лінії і подібна композиція картини. Портрет Тургенєва не дарма вважають маленьким історичним епізодом, який показує всі людські почуття і довгий шлях генія до пошуку сенсу життя.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)