У рояля – Джеймс Уістлер

У рояля   Джеймс Уістлер

“У рояля” – перша велика картина Уістлера, робота над якою була розпочата в Лондоні в листопаді 1858 року, а завершена навесні наступного року. На картині ми бачимо сестру художника Дебору і її доньку Ганну. Ідея створення полотна була навіяна дитячими враженнями Уістлера про життя в Росії. Маленька Дебора була обдарованою піаністкою і часто виступала з концертами в Петербурзі.

Меланхолійний настрій картини пояснюється, швидше за все, саме цими ліричними спогадами про щасливе дитинство. Вістлер мав намір представить картину на Салоні в 1859 році, але вона була названа “занадто оригінальною” і відкинута, однак художник Франсуа Бонвен був іншої думки, тому він виставляє картину Вістлера в своїй паризькій майстерні. Побачивши цю роботу, видатний майстер реалізму Гюстав Курбе Вітає американця з успішним дебютом у живопису.

“У рояля” вражає вишуканим підбором взаємодоповнюючих колірних відтінків. Складні сіро-зелений і сіро-охристий кольори контрастують з локальними плямами: чорнотою сукні Дебори, білим кольором вбрання її дочки, а також червоним кольором дивана. Картина написана широкими розмашистими мазками, що нагадують манеру Курбе.

Уістлера надихає традиційна для живопису Сходу фрагментарна композиція. Прийом “усікання” висять на задньому плані картин робить побудова полотна абсолютно оригінальним, на відміну від композицій реалістів, які з тією ж метою – максимально розширити картинне простір – використовували тільки перспективу і гру світла. У картині “У рояля” можна помітити також вплив голландської живописина творчість Уістлера.

Колекціонер, який збирався купити це полотно, пояснював, що вона “буде чудово виглядати поряд з Вермеером”. Дега саме цю картину мав на увазі, коли згадував початок свого творчого шляху: “Фонтен, Вістлер і я йшли однією дорогою – голландської”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


У рояля – Джеймс Уістлер.