У сводни – Ян Вермеер

У сводни   Ян Вермеер

Картина голландського художника Яна Вермеєра Делфтського “У сводни”. Розмір картини 143 х 130 см, полотно, олія. У середині 50-х років 17 століття після створення своїх ранніх картин на релігійні та міфологічні теми “Свята Пракседа” , “Христос у домі Марії і Марфи”, “Діана і німфи”, “Юпітер, Венера і Марс” Вермеер у своїй творчості здійснює досить рішучий крок до зміни жанрової тематики.

Мабуть, художника не влаштовувала роль інтерпретатора запозичених історичних і біблійних сюжетів і, вирішивши зображати на своїх картинах побутові історії та життя громадян незалежної міста Делфта, живописець звернувся до написання сцени з повсякденного життя, до жанру, в якому досить успішно працювали такі художники, як Герард Терборх, Герріт ван Хонтхорст, Пітер де Хоох, Ян Стін, частково Франс Халс, та інші голландські майстри.

У картині “У сводни” у художника Вермеєра домінують три яскраві колірні плями – червоний камзол солдата, жовта блуза дівчата і строкатий килим, які чітко помітні у тьмяному світлі свічок.

Вплив світлотіней Рембрандта в цій картині є цілком відчутним. Концепція Рембрандта по використанню яскравих насичених кольорів лише в одній частині полотна могла стати відома Вермееру завдяки картинам учнів великого голландця Ніколаса Майса або Якоба ван Вельсена, який жив в одному кварталі з сім’єю Вермеєра.

Сюжет картини побудований на основі євангелістської притчі від святого Луки про розгульне життя блудного сина, картина є прихованою алегорією за своїм змістом і застереженням про те, що гуляку, мота і п’яницю чекає неминуча бідність. Як вже зазначалося раніше, більшість дослідників творчості художника Яна Вермеєра Делфтського схильні вважати, що під виглядом блудного сина Вермеер зобразив самого себе, а в образі соблазняемой красуні свою молоду дружину Катаріну Болнес.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)