Урок анатомії доктора Ніколаса Тюльпа – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Урок анатомії доктора Ніколаса Тюльпа   Рембрандт Харменс Ван Рейн

Картина “Урок анатомії лікаря Тюлпа”, в якій художник новаторськи дозволив проблему групового портрета, надавши композиції життєву невимушеність і об’єднавши портретованих єдиним дією, принесла Рембрандту широку популярність. Жанр групового портрета у Голландії XVII століття досить широке поширення. Вперше в історії відчувши себе господарями життя, торговці і ремісники прагнули стати героями мистецтва. Живописці того часу залишили нащадкам їх численні зображення. Бюргери портретуються і порізно, і з жінками, з дітьми, і, нарешті, цілими корпораціями.

Ці професійні корпорації, так звані гільдії, народжені середньовічної епохою і в період нідерландської революції часто відігравали роль бойових організацій, ще не були знищені розвитком капіталістичного виробництва і досить успішно продовжували існувати в голландських містах XVII століття. Зображення членів гільдії стає основною темою голландського групового портрета.

У портреті лікарів молодий художник продовжує пошуки сюжетної дії. На великій полотнині глядач бачить групу людей, що слухають лекцію по анатомії. Розкривши руку небіжчика, професор відтягає пінцетом і демонструє своїм слухачам м’яз, що керує рухом пальців. Пальцями лівої руки він показує, як діє цей м’яз. У правому куті картини стоїть анатомічний атлас, розкритий на потрібній сторінці.

Картина вирішена в скупій чорно-білій гамі. Потік світла вливається в напівтемну аудиторію, вихоплюючи з темряви обличчя людей і мертве тіло, біля якого вони скупчилися. Художник прагне передати різну реакцію учасників сцени на те, що вони бачать і чують у даний момент, Сидить близько Тульпа, повернув лице в бік оратора, як би спостерігаючи за рухом пальців лівої руки. Інший, низько нахилився над трупом, ніби вдивляючись у таблицю розкритого анатомічного атласу. Стоїть позаду нього з живим увагою стежить за демонстрацією Тульпа, схилившись уперед.

Прагнучи створити ілюзію повної реальності, що відбувається, художник робить учасником події і самого глядача. Глядач як би входить в аудиторію під час лекції, і погляди двох слухачів Тульпа звертаються до нього.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)