Урок музики – Герард Терборх

Урок музики   Герард Терборх

Картина дуже складна, тому наївні думки мистецтвознавців будуть не до місця. Слід пояснити: наряд дівчини і чому вона не грає, а налаштовує віолу; чому темний фон, маестро в темному і з закритими очима; дивний стіл – простий, дерев’яний, під важким килимом.

Біля задньої стіни, складеної з плиток темна двері, праворуч і ліворуч картини. На столі смичок, ноти, світлий і темний хустки. Чорний блокнот. Маестро і просто молода людина. Гарне молоде обличчя. Ліва рука у низу грудей, як місця народження почуття. Воно по білому жабо на грудях переміщається вгору і по вістрю його піднімається до горла – народжується музика. Закриті очі дозволяють відволіктися від навколишнього, а темрява навколо сприяє цьому. Музикантша і просто дівчина. Але в першу чергу, вона – сама музика: ще не звучить, але готова зазвучати.

Щоб визначити, про що музика, або, правильніше сказати, який вона супроводжує текст, слід піднятися по вбранню дівчини. Якщо композитор-маестро створює внутрішнє звучання, то виконавець-дівчина відтворює його в звуці. Тому вона вся світиться. Шовкова широка спідниця, від колін і нижче колір її темніший. Це перші такти музики; вони передають невизначеність, неясні, невиразні думки, хаотичне переплетення різних станів без томління.

У міру просування вгору в темне полотно втікають білі хвилі, які потім утворюють широке коло. Це світла переливається музика томління, надій, мрій, зорових фантазій. У неї поступово вклинюються пристрасні клини ліфа червоної кофтинки. Тут музика говорить мовою пристрастей, коли молоде істота вже має перед собою об’єкт її програми – дівчину. До цього часу музика вже навчилася висловлювати мову пристрастей, вести любовні монологи і діалоги, мелодія могла виражати емоції.

Розтікаючись сплеском по рукавах-буф червоне переходить в білі манжети, оголеним ліктям і кистях рук, а вгорі до чорного хутряного переливающемуся коміру і оголеної шиї. В білих чохлах припускаю бачити заспокоєння пристрасті, має можливість перейти до торкання оголених рук; в хутряному комірі – момент вибухового дії пристрастей при фізичному зближенні. У відкритій шиї – жіноче тіло. Далі йде валик волосся зачіски. Волосся нечутливі… Може бути, тут мова йде про кінець життя? Перед нами і музичний супровід співу, і текст пісні, і періоди зближення в живій життя двох молодих музикантів.

Музика – підтримка співу, гнучкого і конкретного зображення психічних станів і вираження пристрасті. Вважаю, що слід знайти пісні тієї пори і їх текст дозволить розкрити картину більш точно. У столі з килимом бачу альков і полог завіс, приховують в темному просторі таємниці люблять. Зауваження. Інструмент на картині мистецтвознавці називаю лютнею, але лютня щипковий інструмент, подібність гітари. Тут же смичкова віола вертикального положення.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)