Усміхнений павук – Одилон Редон

Усміхнений павук   Одилон Редон

При погляді на цього павука одразу ж пригадується нашумілий у свій час роман Жоріса Карла Гюїсманса “Навпаки”, а точніше – спальня Дезесента, головного героя цього твору. Як, ймовірно, пам’ятає читач, її прикрашала картина, на якій був зображений жахливий павук з людським обличчям. Крім того, можливо припустити, що в “Усміхненому павука” Редон відбив не тільки свої бачення, але і свої уявлення про еволюцію.

У другій половині XIX століття умами європейців заволоділа еволюційна теорія Чарльза Дарвіна, згідно якої всі форми життя на Землі тісно взаємозалежні один з одним, і вищі організми походять від нижчих. Ця теорія виводила на думку, що в ході еволюції Природа могла створювати деякі “проміжні”, “гібридні” екземпляри, згодом виявилися нежиттєздатними. У світлі подібних припущень павук з людським обличчям здавався не таким вже фантастичним.

Додамо, що уява Редо-могли і підхльоснути “монстри з мікроскопа”, оскільки захоплення мікроскопом було в ті роки повальним.

Що стосується павука Редона, то він лякає не стільки “антропоморфностью” скільки величиною. “Голова” павука нагадує відрубані голови, що часто зустрічаються в інших “чернотах” героя нашого випуску.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)