Уста Істини – Лукас Кранах

Уста Істини   Лукас Кранах

Картина “Уста Істини” демонструють одну з найпопулярніших легенд, яка ще в давнину виникла в Італії. В цей період в європейській живопису були дуже популярні картини на теми античних легенд, різних переказів і повір’їв. Легенди в кожній країні обростали своїми деталями або подробицями.

Насамперед потрібно розібратися що таке “Вуста істини”. Це антична кругла мармурова плита розміром 1,75 м в діаметрі з зображенням маски Тритона, що датується I століттям н. е. В період Римської імперії вона прикривала один з люків Великої Клоаки в Римі.

У період раннього середньовіччя століття маску встановили вертикально на портику церкви Санта-Марія-ін-Космедін в Римі. І вже тоді в вічному місті поширилася легенда про те, що якщо брехун покладе руку в її відкритий рот, божество відкусить її.

Можливо суворий і незвичний вигляд маски породив це повір’я. Цілком ймовірно, що переказ пов’язано з тим, що в стародавні часи поруч з храмом знаходилася торгова площа, де було чимало злодюжок і тут влаштовувалися публічні страти.

Знаменитий фільм “Римські канікули” з Одрі Хепберн і Грегорі Пеком у головних ролях приніс масці неймовірну популярність. Пам’ятайте, головний герой-репортер Джо Бредлі поклав руку в “Уста істини” і вдавав, що не може її звідти витягнути, а юна принцеса Ганна злякалася.

Милий голлівудський розіграш, тим не менше тисячі туристів стали тут фотографуватися. І сьогодні біля маски великі черги туристів, що бажають зберегти себе в цьому “історичному місці”.

Цікаво, що маска “Уста Істини” була популярною в Римі за багато століть до винаходу кінематографа. Згадка про “Вустах Правди” історики знайшли вже в першому путівнику по Риму для пілігримів Mirabilia Urbis Romae. У ньому приїжджим повідомляли про магічні здібності Вуст і застерігали про те, що Кожен брехун і перелюбник ризикує позбутися тут руки. Згодом сюди стали приходити чоловіки, підозрюють подружжя в невірності.

В основі картини “Уста Істини” Лукаса Кранаха повчальний сюжет. Переказ свідчить: одного важливого сановнику донесли, що його дружина зраджує йому з молодим коханцем. Ось він і привів дружину на площу, де встановлена скульптура лева з розкритою пащею. Тут вона символізує “уста істини” – своєрідний “детектор брехні”.

У натовпі десь присутній і її коханець, якого невірна дружина намовила прикинутися дурником. У самий відповідальний момент він став поруч з жінкою пустотливо обійняв її. Коли до жінки звернулися з питанням: “Змінювала вона своєму чоловікові?”, вона змогла заприсягтися, що жодна людина, крім чоловіка і цього дурня ніколи не торкався до неї.

На картині зображений суддя у горностаєвій мантії, поруч з ним простодушний чоловік, який розвернувся у бік пасти і уважно стежить “вустами істини”, молодий коханець зображений у костюмі зеленувато-синіх тонів і в безглуздому ковпаком на голові.

Так невірна дружина провела простака чоловіка, вона сказала правду, рука залишилася неушкодженою, а чоловік обдуреним. Порок існує і це сумно. Художник – людина строгих правил, підтримав Реформацію – нагадує своїм сучасникам про моральності і сімейних чеснот.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)