В дорозі. Смерть переселенця – Сергій Іванов

В дорозі. Смерть переселенця   Сергій Іванов

Одна із заключних картин циклу – “В дорозі. Смерть переселенця”- найсильніша робота задуманої серії. Інші твори на цю тему, створені раніше і пізніше поруч письменників і художників, не розкривали настільки глибоко і разом з тим настільки просто трагедію переселенців у всій її страшній правді.

Напружена спекою степ. Легке марево тушует лінію горизонту. Безмежної здається ця випалена сонцем земля. Ось одинока переселенська сім’я. Видно, остання крайність змусила її зупинитися на цьому голому місці, нічим не захищеному від палючих сонячних променів.

Помер глава сім’ї, годувальник. Що очікує нещасних мати і дочка в майбутньому – таке питання мимоволі ставить собі всякий при погляді на картину. А відповідь ясна. Він читається в розпростертої на голій землі фігури матері. Немає слів і немає сліз у вбитої горем жінки.

У німому розпачі вона скребе скорченими пальцями суху землю. Відповідь ми читаємо і в розгубленому, почорнілому, наче вимерлий вуглинку, обличчі дівчинки, її застиглих від жаху очах, у всій її оцепеневшей виснаженою фігурці. Надії на яку б то ні було допомога немає!

А адже ще зовсім недавно життя жевріла в маленькому перевозном будиночку. Потріскував багаття, готувався убогий обід, поралась біля вогню господиня. Вся родина мріяла про те, що десь далеко, в незнаному, благословенному краї, скоро розпочнеться для неї нова, щаслива життя.

Тепер все валилося. Помер головний працівник, очевидно, впала і виснажена коняка. Вже не потрібні більш хомут і дуга: вони недбало кинуті біля воза. Згас вогонь у вогнищі. Перекинутий ківш, голі палиці порожнього триніжка, витягнуті, наче руки, в німій тузі порожні голоблі, – як все це безнадійно сумно і трагічно!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


В дорозі. Смерть переселенця – Сергій Іванов.